Тема: Народні та авторські колискові пісні
Цілі:
навчальна - познайомити учнів з народними та авторськими колисковими піснями;
розвиваюча - розвиток навичок читання цілими словами, розвиток мовлення учнів, їх логічного мислення, розвиток пізнавального інтересу і розширення кругозору дітей;
виховна - виховувати інтерес до читання, до народної творчості.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник В«Маленька двері у великий світВ» Р.Н. Бунеева, картки з зображенням зайця, гусака, кота, вовка та колискової (ліжечка).
Хід уроку.
I. Організація уроку.
Привітання. Психологічний настрій учнів.
II. Вивчення нового матеріалу.
У.: Сьогодні на уроці у нас дуже цікава тема. Ми будемо знайомитися з колисковими піснями. Відкрийте підручник (стор. 50)
Читання тексту про себе.
- прочитайте текст про себе.
Читання тексту по абзацам.
- Що ви дізналися про Норвегії? (Холодна, північна країна)
- З яких рядків ви дізнаєтеся про побут норвезької сім'ї? (Батько чобіт шиє, мати сурмить в мідний ріг, тче полотна сестра, брат полює).
- З яких слів пісні видно, що це колискова? (Баю-бай)
- Співала Чи вам мама колискові?
- Які?
- Як ви думаєте, для чого їх співають? (Для того, щоб дитина швидко переходив зі стану неспання в стан сну. Адже в перші місяці життя дитини сон відіграє велике значення в його розвитку. Люди колись помітили, що при погойдуванні дитина швидко засинає. Це і призвело до створення колиски).
- Що таке колиска? урок колискова пісня народна
Робота з зошитом.
- Відкрийте зошит на стр. 38 і прочитайте, що ж означає слово В«колискаВ». (Показ ілюстрації)
У народі дорожили колисковими піснями, їх передавали з покоління в покоління. Ледве донька почне бавитися зі своїми ляльками, як мати її вчить правильно В«БайкалВ» (качати, присипляти, колисати). Цей урок не пропадав даром, так як в селянській родині дівчинки з 6-7 років вже самі ставали нянечками.
Герої народних колискових схожі з героями казок. Ними можуть бути (показ ілюстрацій):
Гулі: Ай, люлі, люленьки,
Прилетіли гуленьки.
Сіли гулі на ліжко,
Стали гулі воркувати,
Став мій Юра засипати.
Зайка: Баю, Люлі!
У лісі - Заюшка,
Та горностаюшкі.
Кот: Пішов котик на торжок,
Купив собі пиріжок.
Йде кіт по крамничці,
Веде кицьку за лапочку.
Ходять разом вони, -
А ти, маленький, засни!
- Подивіться в зошитах на завдання № 2.
Читання про себе колискових.
Читання вголос.
- Прочитаємо ці колискові. Але треба пам'ятати, що читати потрібно не голосно і не швидко, розтягуючи голосні звуки.
- Чим схожі ці пісні? (Невеликі за обсягом, баю-бай, нескладні по тексту, метою виконання)
Виразне читання.
- це були росіяни народні пісні. Що означає народні? (Створені народом)
- колискові є не тільки народні, але й авторські, які придумав письменник. Вони з'явилися набагато пізніше народних.
Прослуховування В«Колискової ведмедиціВ» з мультфільму В«УмкаВ»
- про що вона? Що в ній передається? (Любов матері до своєї дитини. Нехай ніщо не турбує ведмежати, їх крижина надійна, світять їм В«зоряніВ» ведмеді, а поруч старші сусіди - білі ведмеді).
Робота з текстом Валерія Брюсова В«Спи, мій хлопчик! Птахи сплять ... В»
Читання про себе.
- які картини ви представили?
- Чому так багато?
Читання вголос по строфам.
1-я строфа.
- чому козулі боязкі?
Чому автор перерахував стільки тварин?
Як багато в російською мові синонімів до слова спати ? Знайди їх, підкресли в тексті.
- чому так шанобливо сказано про сома?
2-я строфа.
- Чому не треба хлопчикові всього боятися?
третій строфа.
- як зрозуміти слово розд? (Перепочинок, короткочасний відпочинок)
- що значить В«звірі, легкі на розд В»? (Легко засипають)
- про що просить мама сина? (Заснути)
- навіщо вона звертається до вовків, совам?
- які почуття передаються при читанні? (Любові, тепла, спокою, готовності захищати).
Яніс Балтвінкс В«Де ночує дрімота? В»
Читання про себе.
- кого зацікавив це питання?
- що відповіла мама?
- чому дрімота днем обіймає совенят? (Сови вдень сплять)
Читання вголос.
- де живе герой пісні?
- як це у двері стукає дрімота?
Після 2-3-го чотиривіршів.
- чому дитина не хоче впускати дрімоту?
Після 4-го чотиривірші.
- Чому мама дала така відповідь?
Порівняння колискових авторських пісень.
- Чи схожі в чомусь два прочитані пісні? (У них відчувається любов батьків до дітей)
- Чим вони різняться? (Перша - поетичний гімн материнству. Друга - пісенька-фантазія дитини)
III. Закріплення
- Чим схожі всі колискові пісні? (Служать для того, щоб дитина швидше засинав)
- У чому відмінності між народними та авторськими колисковими піснями? (Авторські - об'ємніше, більш сучасні, про сучасні події)
IV. Підведення підсумків
Оцінювання відбувається в словесній формі.