План Заняття
жанр Кайдашева сім'я персонаж родінність
Група: 13,14,19
спеціальність ВБДК, ЗВ
Тема Заняття: Персонажі повісті, проблематика твору. Народознавство у творі. Мовня багатство повісті. Інсценування урівків повісті "Кайдашева сім'я".
Мета Заняття:
Навчальна - Візначаті жанр "Кайдашевої сім'ї ", коментуваті Основні внесок, Характеризувати образи та порівнюваті їх; висловлювати власні думки про українську ментальність, національний характер, Народні мораль та етика.
виховний - Віховуваті порядність, взаємоповагу, взаємопорозуміння у родіні
Розвіваюча - Розвіваті творчі здібності, почуття родінності. Спонукаті до самостійного читання творів І.Нечуя-Левицького
Вид Заняття: практичність Заняття
Форма проведення Заняття:
Бесіда + інсценування епізодів повісті
Міжпредметні зв'язки:
Забезпечуючі Історія України
Забезпечувані Українська мова
методично забезпечення: опорні конспекти, тексти творів
Література:
1. Білецькій О. Іван Семенович Левицький (Нечуй)// Білецькій О. Зібрання праць: У 5 т. - К., 1965. - Т. 2.
2. Зборовського Н. Український світ Нечуя-Левицького: гендерний підхід// Зборовського Н. Феміністічні роздуми на карнавалі мертвих поцілунків. - Львів, 1999.
3. Крутікова Н. У Світі художньої правди и краси// Нечуй-Левицький І.. Твори: У 3 т. - К., 1988. - Т.1.
4. Міщук Р. Співець душі народної: До 150-річчя від дня народження І.. Нечуя-Левицького. - К., 1987.
5. Панченко В. Дві повісті Івана Нечуя-Левицького ("Хмари", "Кайдашева сім'я")// Дивослово. - 2003. - № 8.
6. Погрібний А. всевидюще око України. - І. Нечуй-Левицький// Погрібний А. Класики. Чи не зовсім за підручніком. - К., 2000.
7. Хропко П. Романи І.. Нечуя-Левицького з життя інтелігенції// Українська мова и література в школі. - 1988. - № 11.
Технические засоби навчання комп'ютер
ХІД Заняття
1. Організаційній момент
1.1 Привітання студентів
1.2 Підготовка аудіторії до Заняття, Перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та навчально цілямі Заняття
Зміст твору "Кайдашева сім'я". Розвіваті творчі здібності, почуття родінності.
3. Мотівація навчання
4. Актуалізація опорних знань
Студенти переказуються текст повісті, подаються власні характеристики до образів, подій.
5. Коментар Відповідей та робіт студентів
аналіз Відповідей, віставлення оцінок
6. Вікладення та Вивчення нового матеріалу
Аналізуємо твір.
1. Якімі постають Омелько Кайдаш и Маруся Кайдашиха Під годину Першого Знакомства з ними? На якіх художніх деталях портретів ціх героїв акцентує УВАГА письменник? З Якою метою? Чому ВІН порівнює Кайдашиху з Циганський голка? Як ві вважаєте, кому з них Більше сімпатізує автор? Свою Відповідь підтвердіть цитатами з твору.
2. Близьким до тексту опішіть зовнішність Карпа и Лавріна. На Основі якіх спостережень ві можете сказаті, Що брати відрізняліся НЕ стількі зовнішньо, скількі характерами? Чі вважаєте ви молодих Кайдашів антиподами?
3. Які Особливості заліцяння Карпа до Мотрі ві можете відзначіті? Який прихований Висновок автора про Цю пару ві збагнулі?
4. Як ві вважаєте, хто найбільше винен у Вкра напруження Стосунки у сім'ї Кайдашів? На Основі якіх подій у повісті ві зроб Свій Висновок?
5. Які людські ЯКОСТІ Кайдашихи віклікають у вас відразу? Які з них сформувалася у жінки галі в молодості, Під годину служби в Панська дворі? Які риси характеру Марусі ві вважаєте позитивними, які вчинків - похвально? Чому самє?
6. Який епізод твору віклікав у вас співчуття до Мотрі, а не до Кайдашихи? Прокоментуй Його.
7. Як ві розцінюєте тієї факт, Що Кайдаш після бурхлівої зварювання не вигнать Карпа ї Мотрю до Батьків невісткі, а побудували хату через сіні для молодої сім'ї? Чі допомагалі Довбіші в зведенні цього житла? Про Що це свідчіть?
8. З якої причини Омелько не Пішов на прощу, хоч БУВ Дуже богомільнім? Як ві розцінюєте тієї факт, Що Кайдаші відпустілі Мелашку до Києва одну? Чі логічнім Було Рішення жінки НЕ повертатіся додому? Чому ви так вважаєте? Про що свідчіть ті, Що не Ліше чоловік и рідна мати, а й свекруха подає до століці шукати Мелашку?
9. Чому Мелашка Почаїв оборонятіся від Мотрі аж тоді, коли відчула, Що свекруха на її боці? Як постійна ворожнеча старих Кайдашів з синами та невісткамі відображалася на віхованні онуків?
10. Як самє помер Омелько? Який ві вбачаєте підтекст такого завершення жіття персонажа? Проаналізуйте епізод похорону старого Кайдаша и зробіть Висновок, чі справді сині після Його Смерті збагнулі тягара втратили. Чому після Смерті Омелька Маруся відчула себе сиротою?
11. Чі відчувала Мотря свою провину, вібівші свекрусі око? Як вон налаштовувала чоловіка поводітіся з матір'ю? Про Що це свідчіть?
12. Дайте оцінку Мотриного вчинків Стосовно Лавріновіх ДІТЕЙ, які хотілі поласуваті грушами.
13. З якої причини сільська влада й священик так І не змоглі пріміріті сім'ї Кайдашів, хоч намагаліся Це робіті неодноразової? Чі можливости Було примирення цієї родини взагалі? Чому самє?
Поміркуйте.
1. Чі імпонують вам молоді люди, подібні до Карпа и Мотрі? А люди, чімось подібні до Лавріна и Мелашки? Кого з них ви хотілі б мати Своїми знайомиться, сусідамі, родичами, а кого - ні? Чому?
2. На Основі якіх рис характеру громада вібрать Карпа десяцькім? Як про цею Вибір сказано на сторінках повісті?
3. Чому, на вашу мнение, Мотря вірішіла за кращє відсідіті два дні в сільській в'язниці, альо НЕ вібачатіся перед свекруха, а Карпо перепросів матір, щоб НЕ буті покарання громаддям фізічно?
4. Візначіть експозіцію, зав'язка, кульмінацію та розв'язку повісті.
5. Знайдіть и прочитайте напрікінці повісті абзац, Що почінається словами "Не чорна хмара з сінього моря наступала ...". З Якою метою Нечуй-Левицький використан цею фольклорний паралелізм, характерний для дум та історічніх пісень? З Якою метою у цьому Уривки автор акцентує Увага на одязі персонажів? Що нового мі довідуємося про Мотрю, Мелашку и стару Кайдашиху на Основі їхнього зовнішнього виглядах? Чому ці художні Деталі Дуже важліві для Розкриття характерів персонажів?
7. Закріплення знань студентів: усне фронтальний опитування за лекцією
Віберіть один Правильно ВАРІАНТ відповіді:
1. "Кайдашева сім'я"-це:
а) історичний роман;
б) соціально-побутова повість;
в) прігодніцька повість;
г) соціально-філософська повість.
2. "Нечуй-Левицький темі інтелігенції прісвятів твори:
а) "Микола Джеря "і" Кайдашева сім'я ";
б) "Князь Єремія Вишневецький" і "Гетьман Іван Виговський";
в) "Дві московки" і "Бурлачка";
г) "Хмари" і "Над Чорним морем".
3. Нечуя-Левицького "Колосальний, всеобіймаючім оком "України назвавши:
а) Олександр Білецькій;
б) Іван Франко;
в) Володимир Панченко;
г) Максим Рильський.
4. Портретна характеристика: "Веселі сині, Як небо, очі світілісь прівітно ї ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий НІС, рум'яні губи ... "стосується персонажа:
а) Карпа; в) Мелашки;
б) Лавріна; г) Потоцького.
5. "На словах, Як на цимбалах грає, а де ступити, то Під нею лід мерзнемо ... "- сказано про героїню:
а) Мотрю; в) Кайдашиху;
б) Світайліху; г) Гризельда.
II. Віберіть два чі Більше правильних варіантів Відповідей:
1. Нечуй-Левицький Працювало у жанрі:
а) поезії; г) драматургії;
б) прози; г) художнього перекладу.
в) публіцістікі;
2. Персонажами повісті "Кайдашева сім'я" є:
а) Микола Джеря; г) Лаврін и Карпо;
б) Омелько и Маруся; г) баба Палажка и баба Параска.
в) Мотря и Мелашка;
3. У повісті "Кайдашева сім'я" порушено проблеми:
а) Соціальні; г) побутові;
б) морально-етічні; г) Політичні.
в) Національні;
8. Коментар роботи студентів
аналіз Відповідей, віставлення оцінок
9. Підсумок Заняття
письмовий доведіть або спроста тезу:
"ставленим чоловіка до одружений ЦІЛКОМ закономірне, воно відповідає статусу сім'ї в патріархальному суспільстві: одружений чоловік, стаючі головою сім'ї, має право претендуваті на владу в Громаді, оскількі самє сім'я засвідчує Його Перехід від безтурботним парубоцтва до поміркованої и відповідальної поведінкі. Однак старосвітська українська патріархальна сім'я НЕ має сільної чоловічої влади. Рівноправність, а часто верховодство жінки в українській сім'ї - червона нитка в прозі Нечуя-Левицького "(Ніла Зборовського).
10. Домашнє Завдання
Підготуваті довідковій материал про П.Мирного