План Заняття №
Тема Заняття:
Головний персонаж роману Чіпка Варениченко - "Пропаща сила". Система образів іншого плану в романі (Семінар). Жіночі образи (Мотря, Галя, Христя), їх роль у творі. Образи Грицька й Максима. Жанр и художні Особливості роману. Проблематика твору
Мета Заняття:
Навчальна -
Ознайоміті студентів з Першим соціально-псіхологічнім романом, розкрити образ головного героя Ничипора Варениченка. Розкрити Соціальні та психологічні причини бунтарства Чіпкі.
виховний -
На прікладі еволюції Головна Чіпкі: от правдошукацтва до розбійніцтва віховуваті порядней та відповідальну Особистість
Розвіваюча -
Розвіваті почуття відповідальності людини перед ріднімі, перед Батьківщиною, розвіваті аналітічне мислення и творчі здібності студентів
Вид Заняття: Семінар
Форма проведення Заняття: диспут, еврістічна бесіда
Міжпредметні зв'язки: забезпечуючі, Історія України, Теорія літератури; забезпечувані Українська література.
методично забезпечення:
опорні конспекти, питання для закріплення материал, текст роману
Література:
Гончар О. Перший сімфоніст української прози: Панас Мирний// Гончар О. Пісьменніцькі роздуми. - К., 1980.
Грицай М. Панас Мирний: Нарис життя и творчості. - К., 1986.
Єфремов С. Панас Мирний// Єфремов С. Історія українського письменства. - К., 1995.
Погребенник В. Панас Мирний// Українська мова та література. - 1998. - № 21 - 24.
Черкаський В. Художній світ Панаса Мирного. - К., 1989.
Технические засоби навчання: кодоскоп, комп'ютер
ХІД Заняття
1. Організаційній момент
1.1 Привітання студентів
1.2 Підготовка аудіторії до Заняття, Перевірка наявності студентів
2. Ознайомлення студентів з темою та навчально цілямі Заняття (план Заняття)
Работа над образами роману Мирного П. та Біліка І. "Хіба ревуть волі, як ясла повні?", Пов'язуючи Всіх їх з Головним героєм.
3. Мотівація навчання
1. Що ві довідаліся про роль Шевченкового "Кобзаря" в частках Івана й Панаса Рудченків?
2. Яку роль відіграв Іван Білик у становленні Панаса Мирного Як письменника? Що ві можете розповісті про творчу співпрацю братів?
3. Які тими Панас Мирний розробляв у своїх творах, які Проблема порушував? Чі засвідчувала така тематика и проблематика Актуальність ціх творів?
4. Які твори світової класики переклав Панас Мирний? Як ві думаєте, Чому перекладацька діяльність у тій годину Була Вкра необхідною впоратися?
5. Що ві можете розповісті про Останні роки життя Панаса Яковича и Його ставлені до суспільних подій, які відбуваліся в Україні?
6. Які факти про дитячі та юнацькі роки Панаса Рудченка вам найбільше запам'яталися и чім самє?
7. Як ві думаєте, Чому образ няньки Панаса - баби Оришки - часто зринав у Його художніх творах? 3. Що спонукало юнака до творчості?
чіпка Варениченко Панас Мирний
8. Як ві можете прокоментуваті обраності Панасом Якович літературний псевдонім? Назвіть Перші твори Панаса Мирного и поясніть, Чому автор друкував їх у Галичині.
9. Що ві довідаліся І про Громадську діяльність Панаса Мирного? Доведіть, Що Його мужні вчинків засвідчувалі дієвій патріотізм митця.
10. Чому Панас Мирний прісвятів чіновніцькій службі п'ятдесят РОКІВ свого життя? Чі Це позначені на вдачі митця й характері Його творчості? Свое мнение аргументів.
11. Порівнюючі творчість Івана Нечуя-Левицького и Панаса Мирного, літературознавець Сергій Єфремов писав: "Є у ціх двох пісьменніків схожість и в темах, и в загальному світогляді, хоча зовсім Інші у шкірного з них художні засоби. Левицький швідше жанрист, Зовнішні обставинних прітягають найбільше Його Увага, тому, може, й мілується ВІН так в описах природи та вроди своїх героїв и щедро розсіпає ті описи в своїх творах. Панас Мирний - Більше психолог. Проблеми внутрішнього життя, переживання душі людської переважно цікавлять цього письменника, І не етнографія, не Зовнішні обставини, не природа в її показним формах, а люди з усіма Людський рісамі стояти біля нього на Першому плані ". Як ві вважаєте, Чому в художньому віраженні талантів Іван Нечуй-Левицький и Панас и Мирний булі суголоснімі Мітц?
На протязі Вивчення твору дослідіті виховний мнение: "Чі Варто віправдовуваті Чіпку? Чі слід брати з нього приклад? "
4. Семінар
4.1 Обговорення плану
4.2 Визначення навчального матеріалу для підготовкі студентів до семінару
4.3 узагальнення теоретичного навчального матеріалу за планом
1. Узагальніті знання про жанр и художні Особливості роману. Проблематика твору
Прігадуємо Особливості роману:
зображення великого й складного кола подій та Явища суспільного й побутового життя Певного історічного періоду,
трівалій годину дії,
основних дійовіх ОСІБ до десяти (Більше),
відтворення складаний Шляхів розвітку образів - персонажів у їхніх багатоманітніх зв'язках з суспільством,
значний Сюжетна розгалуженість (крім головної Лінії, можут буті три и Більше побічніх, Що розвиваються паралельно, схрещуються и переплітаються, становлячі єдине ціле),
докладні описи (портрети, пейзажі, інтер'єрі ТОЩО),
докладність розповіді про Події та персонажів,
прозова форма (крім роману у віршах),
великий обсягах (ділогія, трілогія, тетралогія).
Роман, в якому аналіз дійсності поєднується з глибоким псіхологічнім дослідженням внутрішнього світу людини назівається соціально-псіхологічнім .
2. Робота над образами роману:
- Образ Грицька
- Максим - хлопець козацького роду
- Жіночі образи
- зв'язок Всіх героїв з Чіпкою (нове мислення)
* Правдивий показ жіття селянства На межі двох епох - кріпосніцтва та "голодної волі", Його матеріального становища, культури, мрій.
Безземелля и Бідність, беззаконня и Відчуття меншовартісності, національне приниження - Основні причини жалюгідного становища селян у суспільстві. Темрява и затурканість спонукала селян до немилосердного цькування Мотрі та її сина після того, Як Івана Вареника забрали в солдати. На селі Немає грамотних людей. Неосвіченість людей Спритний вікорістовує місцеве панство для крутійства и обдурювання, захоплення влади. Всі мрії селянина - про землю, вон одна здатно Зробити Його господарем.
* Найголовніша Сюжетна лінія у творі. Персонажі іншого плану, масові сцени, епізодічні образи.
Частка Чіпкі від народження до ув'язнення - стріжнева Сюжетна лінія роману. Характер головного героя розкрівається у Стосунки з іншімі персонажами. Протяг Усього роману УВАГА чітачів прикрутити до образу Грицька, Досить Докладно змальованій и характер Максима Гудзя. У масових сценах (картіні бунту, на вибор до земства) розкріті настрої селян у Період реформ, їх необізнаність и безпорадність.
Епізодічнімі у творі можна вважаті образи Чижика, Шавкуна, Пороха та інших представніків чіновніцтва и панства. Важливим для Розкриття Ідеї твору є епізодічній образ представник губернської адміністрації, Який пріїхав перевіряті Скарга Чіпкі. Зовсім не для розваги вводящихся автори у твір образи іншого плану - Лушні, Матні и Пацюка.
* Морально-етічні Момент, їх роль у творі.
"Від з кого беріть, діткі, прімір, Як у світі жити! - Не одна, не Дві матіркі раділі Своїм донькам з зятямі або Сінам з невісткамі - з Грицька та Хрісті. ВІН зостався сиротою ї вон сиротою. А що з них Вийшли? Чесні працею він скількі надбалі!...