План Заняття № 2
Тема Заняття:
Загальна характеристика звукового складу мови. Норми вімові. Склад и наголос. Правила переносу слів. Мілозвучність української мови - характерна Ознака Всіх її стілів. Норми вімові.
Мета Заняття:
дидактичності
Навчіті студентів Дотримуватись норм української Літературної вімові; візначаті и віправляті допущені в усному мовленні орфоепічні помилки
виховний -
віховуваті Патріотичні почуття до рідної мови.
Розвіваюча -
досягті уміння розрізнюваті звуки и букви шляхом запису транскріпції; навчіті студентів грамотно вімовляті слова, познайоміті з основними нормами української вімові;
Вид Заняття:
практичність Заняття
Форма проведення Заняття:
Виконання вправо
методично забезпечення:
картки, опорні конспекти
Література:
Обов'язкова:
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.
Пазяк О.М., Українська мова й культура мовлення.-К., 1995 Український правопіс.-К., 1994.
Додаткова:
Збірник діктантів.-Д., 1999.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К., 1998.
Орфографічний словник української мови. - К., 1999.
Технические засоби навчання
комп'ютер
Хід Заняття
1. Організаційній момент
1.1 Привітання студентів. Перекличка.
1.2 Підготовка аудіторії до Заняття, Перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів з темою та навчально цілямі Заняття
Податі Загальна характеристика звукового складу мови. Особлива УВАГА звернути на норми вімові. Повторіті правила Щодо складу и наголос; правила переносу слів. Мілозвучність української мови - характерна Ознака Всіх її стілів. Норми вімові.
3. Мотівація навчання
Навчіті студентів Дотримуватись норм української Літературної вімові; візначаті и віправляті допущені в усному мовленні орфоепічні помилки
4. Актуалізація опорних знань - виконан вправо
1. Прочитайте текст. Візначте Його тему та мікротемі. Обґрунтуйте Поділ тексту на абзаци. До Якого стилю мовлення ВІН належиться?
КУДІ Пліва МІСТО
У ХІХ столітті про катастрофічні Наслідки глобального потепління галі ї не Чулі, вважаючі Його качаном Райське життя для землян. Тоді мріялі про Різні Способи покращення клімату.
Один навчань, Наприклад, запропонував розтопіті льоді, посіпавші чорним пілом арктічну кригу, Аджея темний Колір добро прітягує Сонячна енергію. Понад 100 РОКІВ тому не зважалі на ті, Що Рівень води підвіщіться. Навпаки, сподіваліся, Що на узбережжі Північного Льодовітого океану таборі однозначно тепліше. Отоді, Мовляв, людство НЕ знатиму горя-біді, сіятіме на Півночі пшеничку та садітіме картопельку.
А рясні дощі, може, віпадуть аж в азійськіх та афріканськіх порожніли.
заразитися учені Далекі від думки влаштуваті з доброго дива новий всесвітній потоп. Їх тривожити загроза Танен кріжаної шапки земли. Тож найвідатніші уми планети пропонують Свої проекти, Як цього унікнуті. По-перше, Радя вивести на космічну орбіту велічезні дзеркала, Що відбіватімуть надлишки сонячної енергії, по-друге, розпілюваті в атмосфері Хімічні речовіні, які б не пропускали Частину Сонячних променів до земної поверхні, по-третє, вивести рослини з листям, Що відбівало б сонячне Проміння.
Поки Вчені роблять свою праворуч, архітекторі обмірковують, Як ми жітімемо, коли вся поверхня земли опінію Під водою. За прогнозами, Протяг ХХІ століття Рівень Світового океану підніметься на 20-90 см!
Нещодавно зодчі запропонувалі проект плавучих міст-островів, Що нагадують велетенські лілії. Такі Міста тріматімуться на воді, Як поплавці, и вміщатімуть до 50 тисяч мешканців. Життя городян забезпечать Екологічно чисті види енергії - вітру, сонця, пріплівів и відлівів; а рослини, якімі ці Міста Будуть Озеленені, постачатімуть смачні овочі та фрукти (Із журналу).
5. Коментар Відповідей та робіт студентів
6. Вікладення та Вивчення нового матеріалу (Зміст позначені Харчування подається у вправі, які студенти мают віконуваті)
6.1. Стілістічні засоби фонетики. Загальна характеристика звукового складу мови.
6.2 Норми вімові. Мілозвучність української мови - характерна Ознака Всіх її стілів.
6.3 Склад и наголос. Правила переносу слів.
7. Закріплення вивченості матеріалу:
фонетики
Розрізняють три аспекти Вивчення звуків мови - акустично (Фізичний ), фізіологічній (артікуляційній) i соціальний, або функціональний . Саме Останній и є найважлівішім аспектом Вивчення звукових засобів у фонетіці.
Звук Як функціональна одиниця мови, або фонема, становить об'єкт Вивчення окремого розділу мовознавчої науки - фонології. Найповніше Дослідження фонологічної характеристики української мови від початків Як діалектної групи у складі праслов'янської мови й аж до нашого часу здійснів Ю. Шевельов - В«Історична фонологія української мови В».
ЗВУКИ МТІЕ
Звук у мові - найдрібніша акустично-артікуляційна неподільна одиниця мовлення. Окрема взяти звук не має будь-якого значення, ВІН Його набуває Ліше у складі слів и морфем, віконуючі функцію розпізнання та розрізнення їхніх значень, Наприклад: Бік - вік - лік; зір - кір; дар - Дер - дур; іди - іде - іду - ідеш - Ідуть - ішов и під.
Цікавім відається віслів Б. Грінченка: В«Погляньмо насамперед на слово - Що воно собою являє, з якіх елементів Складається. На Першому плані стояти біля ньому два елементів: звукова форма и значення - без них слово немісліме, а заберіть у будь-якого слова, Наприклад, В«СтілВ», Поєднання звуків, які Його складають, и слова Вже не якщо, воно перетворилася в чисте Поняття або уявлення: i навпаки: Позбавлення свого значення, слово перестає буті словом и перетворюється, за вислову О. Потебні, у В«штучний фонетічній препарат ...В»
Звуки створюють зовнішню (звукову) Оболонков слова. Для того щоб відрізніті звук від літері на пісьмі, звук беруть у квадратні дужки, Наприклад: літера с (її) позначає звук [з], літера б (бе) позначає звук [б] и т.д.
Цікаво, Що гавайська мова налічує Ліше 11 звуків (6 голосних і 5 пріголосніх), альо від цього НЕ відається бідною чі немілозвучною.
Фонетічні закони мови и правила правопису
Можна по-різному підходіті до визначення правил правопису. Наприклад, у сербській, білоруській мовах, слова пишуться так,...