Урок з математики в 4 г класі.
Підручник Пітерсон Л.Г.
1 чверть
Тема: Знаходження частки числа.
Цілі : - формувати уявлення про алгоритм пошуку частки числа.
Закріплювати уявлення про поняття В«часткаВ», читати і записувати частки.
Почати докладно розглядати рішення задач на знаходження частки числа.
Розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів .
Обладнання : таблиці з частками, підручник Пітерсон 4 клас, картки для індивідуальної роботи.
Хід.
1. Організаційний момент.
У вчителя в руках квітку - семицветик.
Лети, лети, пелюстка,
Через захід на схід,
Через північ, через південь,
Повертайся, зробивши коло.
Лише торкнешся ти землі -
Бути по-моєму вели.
- Я хочу, щоб всі діти сьогодні на уроці добре працювали, щоб їм було все зрозуміло і цікаво!
2. Актуалізація знань.
а) Хлопці, бажання я загадала, а тему уроку не сказала, ви допоможете мені визначити тему уроку?
- що за квітку у мене в руках? (Цветик-семицветик)
- Де ми зустрічалися з цією квіткою? (Казка В«Цветик-семицветикВ»)
- Хто автор цього твору? (Валентин Петрович Катаєв)
- які ще твори Катаєва ви читали? (Сопілочка і глечик, Син полку, Пень ...)
- Скільки пелюсток у Цветик-семицветик? (7)
- Я тримаю один, як по іншому можна сказати? (1/7).
- Що це за число? (Частка)
- Що таке частка? (Число виду 1/п, де 1 - чисельник, п-знаманатель)
- що показує знаменник? (На скільки рівних частин поділили)
- що показує чисельник? (Скільки частин взяли).
- Чому в старовину було почесно вміти рахувати частками? (Було дуже багато правил, кожна частка мала свою назву, потрібно було багато запам'ятовувати)
- запишіть в зошит 1/7
в) Хвилинка краснопису
продовжите ряд так, щоб цифра знаменника збільшувалася спочатку в 2 рази, потім на 2
1/7, 1/14, 1/16, 1/32, 1/34, 1/68, 1/70, 1/140, 1/142, 1/184, 1/186
- що відбувається з числами? (Вони зменшуються)
- назвіть найбільше число (1/7),
- назвіть саме маленьке 1/186
- як порівняти дві частки? (З двох часток більше та, знаменник якої менше)
д) Ми з вами повторили теоретичну частину по темі дробу, а тепер пропоную вам математичний диктант, де ви зможете показати вміння на практиці, я буду показувати картку, ви записувати яка частка зафарбована.
У зошитах ряд
1/8, Вј, 1/5,/3, 1/6, 1/7
- перевірка в парах.
3. Постановка проблеми .
- вчитель бере наступний пелюстка й читає задачу.
- Хлопці, моє бажання поступово починає збуватися, а яке перше бажання загадала дівчинка Женя з казки? (Щоб у неї з'явився пакет бубликів)
- Вирішіть задачу.
У пакеті у Жені було 15 бубликів, коли вона принесла їх додому, розділила порівну між трьома членами родини, за скільки дісталося кожному?
- Про що завдання? (Об бублик)
- скільки було бубликів? (15)
- що число 15 покаже на відрізку? (Ціле)
- на скільки частин поділене ціле? (3)
- що ми шукаємо? (Одну частину)
- як її знайти? (Ціле розділити на кількість частин)
- запишіть вираз. (15:3 = 5 (б) - дісталося кожному.)
- ми розділили всі бублика на 3 частини, шукали чому дорівнює одна частина, а як її можна назвати? (1/3)
- значить ми з вами шукали 1/3 від числа 15., що для цього потрібно було зробити? (Розділити це число на знаменник)
- ви здогадалися, про що ми будемо говорити?
- Тема уроку В«Знаходження частки числаВ»
Мета нашого уроку - навчитися знаходити частки числа, це знадобиться нам надалі для вирішення завдань і в житті, коли вам знадобиться щось купити чи з кимось поділитися.
4. Відкриття нового знання.
- давайте звіримо наш висновок з підручником.
- читання правила на сторінці 71 у підручнику.
Щоб знайти 1/п частку числа, можна розділити число на п.
-що позначає число п? (Знаменник)
Щоб знайти 1/п частку числа, можна розділити число на знаменник.
- що показує знаменник?
- коли ми ділимо на знаменник, ми дізнаємося, чому дорівнює одна частина.
5. Первинне закріплення .
- відривати ще один лист.
Згадайте, яке бажання дівчинки Жені було третім? (Багато іграшок)
А) Вирішіть задачу.
За велінням Жені квітка-семибарвиця подарував їй 54 іграшки, 1/6 частину становили ляльки. Скільки ляльок подарували Дружині?
- Про що завдання?
- Що показує число 54? (Скільки всього було іграшок, ціле)
- що відомо про ляльки? (Їх було 1/6)
- на скільки частин розділимо відрізок? (На 6)
-як знайти 1/6? (Потрібно ціле число 54 поділити а знаменник 6)
- запишіть дію.
- запишіть відповідь.
- Б) Я пропоную вам умову і рішення наступних двох задач обговорити в парах, і записати рішення.
1 завдання пояснює 1 варіант, 2-другий.
№ 3.стр. +71 .
А) (32:4 = 8 хокеїстів)
Б) - обговоріть умову задачі в парах і вирішите самостійно.
(120:6 = 20 дерев.)
- перевірка. Ви вирішили вірно, якщо ваші відповіді задовольняють подвійному нерівності
Х - більше 7 і менше або дорівнює 20
6. Фізкультхвилинки. (Гімнастика для очей)
7. Закріплення.
№ 4 стор 71.
- робота з коментуванням біля дошки ( знаходження частки числа )
1/9 від 45 45:9 = 5
1/7 від 84 84:7 = 12
1/5 від 70 70:5 = 14
1/8 від 96 96:8 = 12
- Самостійна робота з перевіркою за зразком .
Перед кожною людиною в житті завжди стоїть вибір - робити добрі справи або погані, вибирати більша або задовольнятися малим, кожен з вас зараз теж повинен зробити свій вибір - визначити свої сили і свій стовпчик прикладів, я відриваю ще 3 пелюстки, загадайте бажання, щоб у вас все вийшло, але для цього потрібно бути уважним!
Червоний пелюстка Жовтий пелюстка Зелений пелюстка.
1/7 від 49
Вј від 28
1/5 від 45
1/3 від 33
1/6 від 48
1/7 від 91
Вј від 68
1/5 від 60
1/3 від 48
1/6 від 84
1/7 від 158
Вј від 144
1/5 від 215
1/3 від 147
1/6 від 138
- перевірка за зразком.
1 ряд -7, 6, 9, 11, 8
2 ряд-13, 17, 12, 16, 14
3 ряд-24, 36, 43, 49, 23
8. Фізкультхвилинки
Куди здійснила свою подорож Женя в другому бажанні (на північний полюс)
- що відчула вона на північному полюсі (сильний холод)
- давайте уявимо, що ми потрапили на північний полюс, що потрібно робити, щоб зігрітися? (Активно рухатися)
вчитель показує картку
стрибну стільки разів, скільки 1/7 становить от21 (3)
Присядьте стільки разів, скільки 1/3 становить от12 (4)
Нахиліться вперед стільки разів, скільки 1/9 становить від 36 (4)
- Давайте швидше повертатися додому. А вдома нас чекає складова завдання.
9. Ширення задач.
№ 5 стор 72.
- прочитайте задачу.
<...