Урок-роздум
Тема. Василь Сухомлинський. В«Красиві слова и красиве ділоВ»
Мета: ознайоміті з твором В. Сухомлинського; вчитува давати характеристику Головним дійовім особам, порівнюваті вчинків и поведінку персонажів, робіті Висновки Щодо прочитання; розвіваті виразности читання, зв'язного мовлення, вміння цінуваті думки товаришів; віховуваті доброту, чуйність, вміння бачіті и творити красиве.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Вступна бесіда.
-Мі продовжуємо знайомитись з творами Василя Сухомлинського. Згадайте, Що ві Знаєте про Цю людину.
-Які твори В. Сухомлинського ми Вже читали?
2. Перегляд виставки творів В. Сухомлинського.
3. Робота з книгою.
-Прочитайте на 66 сторінці розповідь про письменника и Скажіть, Що нового ві про нього дізналіся.
II . Мотівація навчальної діяльності, Повідомлення тими, мети и Завдання уроку.
1. Повідомлення тими уроку.
-СЬОГОДНІ мі прочітаємо оповідання В. Сухомлинського В«красиві слова и красиве діло В».
2. Саморефлексія.
-Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чого хочете навчітіся, Що дізнатіся, Що найбільше цінуєте?
(Хочу дізнатіся: Що таке краса;
з чім краса Завжди єдина.
Хочу навчітіся: виразно читати;
вібіраті з прочитане головне;
робіті Висновки.
Я ціную: Нові знання;
думки товаришів;
Корисні поради.)
-Коженна з вас візначівся, над чім ВІН буде працюваті на уроці.
3. Гра В«МікрофонВ».
Діти передають один одному уявним мікрофон и відповідають на поставлених Запитання (відповіді НЕ повінні повторюватіся).
-Що таке краса? Якімі іншімі словами можна замінити словами В«КрасивийВ»?
(Прекрасний, Чудов, симпатичний, пріємній, акуратність, охайній.)
4. Словниковий робота. Работа в парах.
-знайте в словнику значення слова В«красаВ».
Краса - ції ті, Що приймально и Подобається Всім людям без вінятку, всі ті добрі и прекрасне, Що оточує людину и віклікає в неї радість. А СЬОГОДНІ мі поговорімо про красиві слова и красиві ДІЛА.
5. В«Доповнено реченняВ».
-До красивих слів належать слова ... (Далі учні продовжують по одному слову.)
6. Читання Із зупинка казки В«Дві донькиВ».
Дві доньки
Було в Матері Дві доньки - Щебетушечка та Похмурочка. Що то за Різні діти були! Щебетушечка все коло Матері в'ється та солодко віспівує: В«Голубко моя! Матінко рідна! Я тобі люблю понад усе на Світі! В»А Похмурочка всі мовчки робіть, Ніколи таких улеслівіх слів НЕ почуєш від неї. Любила мати обох дочок, раділа їхній вдачі та частенько мріяла про майбутнє щастя діток та свою спокійну старість.
І зупинка
-Хто з дочок вам Більше сподобався? Чому? (Щебетушечка, бо говорила Матері красиві слова.)
Та вісь прийшла в сім'ю Біда. Тяжко захворіла мати. Як не старалися доньки, які ліки НЕ знаходится - все Марні.
Якось дійшла до доньок чутка, Що живе в лісі стара чаклунко, та таку силу має, Що Мертвий камінь ожівляє. Зібраліся дівчата та й хутко до лісу. Прийшли, а стара Вже їх чекає, до хати запрошує ...
II зупинка
-Як думаєте, Що буде Далі?
Надвечір у село повернув одна Щебетушечка. Зайшлого до оселі, а маті Вже й встала. По господарству порається, всміхається - хвороби Як не Було.
-А де ж Похмурочка? - Запітує доньку.
-Не знаю, - каже Щебетушечка, - десь у лісі заблукала.
йшов годину. Мати й Щебетушечка жили Як раніше, а Похмурочка так І не повернув. Ніхто не знав, де вона.
III зупинка.
-Що трапа з Похмурочкою?
-Чому Щебетушечка не знала, де її сестра?
А з лісу в село стала приходити Старенька бабуся. І все, Куди б не йшла, коло хати Матері й доньки зупініться. Якось НЕ втерпіла мати та й до неї: В«А Чого Це ві та все на нашу хату поглядаєте?В» Живити та й стихла. З лиця старої жінки на неї дивились очі її Похмурочкі, рідної Донечка. Та стількі печальної любові Було у них, Що заголосила мати: В«Дитино моя! Що стало з тобою? В»І розповіла старенька, Як Вимагай стара чаклунко за материн здоров'я по 20 літ молодого життя, Як Щебетушечка змирившись-з материн смертю и відмовілась, Як віддала Похмурочка власні 40 літ, начебто та здоров'я. А тоді й каже: В«Поміраті мені скоро, мамо, бо я Вже стара. Це попрощатіся приходила В».
І подав до лісу назавжди. А мати з Щебетушкою живуть и досі. Та Чомусь НЕ тішать маму мрії про щасливе майбутнє та спокійну старість.
-Хто з дочок вам сподобався Більше?
-Чому ви змінілі свое мнение и ваші сімпатії тепер на боці Похмурочкі?
-Що ж прікрашає людину: красиві слова чи красиве діло?
III . Вивчення нового матеріалу.
1. Читання оповідання В. Сухомлинського вчителем.
-Яке у вас враження після прочитання?
2. Самостійне читання дітьмі.
-Скількі дійовіх ОСІБ у творі?
3. Вібіркове читання.
-Прочітаті красиві слова з оповідання.
-Про його призначення та красиве діло говориться в тексті. Прочитайте.
-В якіх словах головна думка оповідання?
4. Работа в групах.
скластись Власний розповідь, Яки підтверджувала б головну мнение прочитання.
(Тім групам, Яким Важко впоратіся Із Завдання, вчитель Дає картки з опорним словами. Наприклад:
1) в клітці сумував горобчік, не Хотів Їсти; розвеселялі; відкрів клітку; полетів на волю;
2) не прибравши зошит; урок малювання; розлив гуашеві фарби; ВСІ співчувалі; дістав чистий зошит;
3) спортивні змагання; Естафета з бігу; впавши; поранивши ногу; текла кров; ВСІ жалілі; дістав Хусточку и перев'язав рану и т. д.)
5. Підсумок.
-З чім дружити краса? (З добром.)
6. Работа в парах. Робота з деформованім текстом.
-скластись два вислови про добро и красу.
1) Єдині, добро, І, Врода. (Краса і добро-Єдині.)
2) красиве, в, Завжди, Добро, людіні. (Добро в людіні Завжди красиве.)
7.Робота з пріслів'ямі (віконується в групах).
-Прочітаті пріслів'я, переставити склади.
1) діЛюна снакра НЕ васломі, а брідомі міділа.
2) марення лоді Біро лосмі.
(Людина красна не словами, а добрими діламі. Добре діло роби сміло.)
8. Работа в зошит.
IV . Підсумок уроку.
-Чого Навч на уроці?
-Що дізналісь нового?
-Чі досяг Коженна Із вас тієї мети, Що поставивши перед собою на качанах уроку?
-Оціні Свій Внесок в урок (як ти Працював) i постав сам собі оцінку.
-Оціні роботу свого сусіда.