Департамент освіти танауки Кемеровської області
ГОУ СПО В«Маріїнськийаграрний технікум В»
Курсова робота
з дисципліни: В«Податковеправо В»
на тему:
В«Податковий процес і йогоучасники В»
Роботу виконав студент
5 Курсу Ю - 51 групи
Тимофєєв ЄвгенОлександрович
Зміст
Введення
Глава 1. Загальнедослідження податкового процесу
В§ 1. Поняття податковогопроцесу
В§ 2. Стадії виникненняподаткового процесу
Глава 2. Учасникивідносин, регульованих законодавством про податки і збори
В§ 1. Податковий процес ійого учасники
Бібліографія
Введення
Впершеписьмові норми податкового права з'явилися в Законах царя Хаммурапі (XVIII ст.до н.е.), які юридично закріпили: 1) два види податей(Податків)-централізовані податі, які збиралися в царську скарбницю, імісцеві податки, що збираються в казну місцевої знаті; 2) суб'єкти податей; 3)об'єкти податей; 4) порядок справляння; 5) заходи відповідальності за порушення нормоподаткування.
В процесіпізнання джерел податкового права важливе значення має Звід законів Ману (IIв. до н.е.), який визначав суб'єкти та об'єкти оподаткування, видиподатків, форми стягнення (грошова і натуральна), органи та осіб, уповноваженихзбирати податки. Закони Ману вперше встановили податкові пільги окремимкатегоріям осіб.
Термін В«джерело права В»відомий більше 2 тис. років. Вперше загальні правила поведінкибули названі джерелом права Титом Лівіем, який у своїй праці В«Римськаісторія В»представив Закони XII таблиць (V в. до н.е.),В« джерелом усьогопублічного та приватного права В», оскільки ці закони являли собою основу,на базі якої розвинулося і склалося римське право того часу. Закони XIIтаблиць є не тільки першим документом, який дослідники назвалиджерелом права, але і найдавнішим пам'ятником податкової правової культури.Характерною особливістю цього давньоримського нормативного правового актаприйнято вважати наявність значної кількості норм, що регулюють правовогоакту прийнято вважати оподаткування і встановлюють види обов'язковихплатежів: мита, податки провінцій, податі, непрямі податки.
У світовійюриспруденції термін джерело права при міняється в значенні зовнішньої формиоб'єктивізації вираження права чи нормативної державної волі.Сучасне розуміння джерел податкового права не викликає істотнихрозбіжностей.
Джерелаправа встановлені і прямо позначені Конституцією: міжнародні договориРосійської Федерації (ст. 15); федеральні конституційні закони (ч. 5 ст. 66та ін); федеральні закони (ч 2 ст. 76 і ін); регламенти палат ФедеральнихЗборів (ч. 2 ст. 100, ч. 4 ст. 101); постанови Ради Федерації іДержавної Думи (ч. 2,3 ст. 102, ч. 2,3 ст. 103); укази і розпорядженняПрезидента (ч. 1 ст. 90); постанови і розпорядження Уряду (ч. 1 ст.115); конституції (ст. 66) і закони (ст. 72) республік у складі РосійськоїФедерації, статути країв, областей, міст федерального значення, автономноїобласті, автономних округів (ч. 2 ст. 5); закони та інші акти суб'єктівФедерації (ст. 76, ч. 2 ст. 85, ст. 125), федеративний та іншідержавно-правові договори (ч. 3 ст. 11, ст. 125); рішення органівмісцевого самоврядування (ч. 2 ст. 46).
Узагальненеуявлення про джерела податкового права дають ст. 2 і 7 НК, яківідповідно називаються В«Законодавство про податки і збори та іншінормативні правові акти про податки і збори В»таВ« Дія міжнароднихдоговорів з питань оподаткування В». Згідно названим нормам до джерелподаткового права відносяться міжнародні договори Російської Федерації, закони(Федеральні і суб'єктів РФ), а також інші нормативні правові акти про податкиі збори.
Системаджерел податкового права містить безліч елементів, що представляють собоюнормативні правові акти, що регулюють податкові відносини. Джереломподаткового права може вважатися нормативно-правовий акт, що містить положеннящодо встановлення, введення та справляння податків і зборів, податковогоконтролю, а також щодо притягнення до відповідальності за вчиненняподаткового правопорушення.
Джерелаподаткового права - це зовнішні конкретні форми його вираження, тобто правові актипредставницьких і виконавчих органів державної влади та органівмісцевого самоврядування, що містять норми податкового права.
Змістомджерел податкового права є правові норми, що регулюють питаннявстановлення, введення та справляння податків і зборів, відносини у сферіподаткового контролю та відносини по притягненню до відповідальності за вчиненняподаткового правопорушення.
Джереламподаткового права властиві дві важливі властивості:
1) вониє невід'ємною частиною фінансового правотворчості, яке в своючергу представляє один з основних напрямів фінансової діяльностідержави та органів місцевого самоврядування. В результаті здійсненнядержавою та органами місцевого самоврядування правотворчої діяльності іутворюються джерела податкового права;
2) вониявляють собою форму існування податкових норм, тобто зовнішнєоб'єктивувати вираз загальнообов'язкових правил поведінки суб'єктів уподаткових відносинах. Форма джерела податкового права містить знання прочинному законодавстві, регулюючому податки і збори.
Нормативніправові акти про податки і збори мають певні особливості вступу дозаконну силу. Згідно із загальним правилом акт податкового законодавства можевступити в силу при одночасному наявності наступних двох умов процедурногохарактеру:
не раніше ніжпісля закінчення одного місяця з дня офіційного опублікування;
не ранішепершого числа чергового податкового періоду з відповідного податку.
З урахуваннямдотримання названих умов в самому акті про податки або збори встановлюєтьсяконкретна дата вступу його в законну силу.
Крім того,акти, що передбачають нові податки або збори, повинні відповідатидодаткової вимоги. Подібні нормативні правові акти вступають взаконну силу не раніше першого січня року, наступного за роком їх прийняття, алев будь-якому випадку не раніше закінчення місячного терміну з моменту їх офіційного опублікування.
Офіційнимиджерелами опублікування нормативних актів про податки або збори служатьВ«Зібрання законодавства Російської ФедераціїВ», В«Російська газетаВ» іВ«Парламентська газетаВ». Згідно зі ст. 57 Конституції В«закони, що встановлюютьнові податки або погіршують становище платників податків, зворотної сили немають В».
У ПостановіКонституційного Суду РФ від 24.10.2023 № 17-П В«У справі про перевіркуконституційності частини першої статті другої Федерального закону від 7 березня1996 року В«Про внесення змін до Закону Російської Федерації" Проакцизи "В» особливо підкреслюється, що положення ст. 57 Конституції,по-перше, обмежує законодавця в можливості додання закону зворотноїсили, по-друге, гарантує конституційне право на захист від наданнязворотної сили законам, що погіршує становище платників податків, у тому числі напідставі норми, що встановлює порядок запровадження таких законів в дію.
Положення ст.57 Конституції отримало розвиток в НК, згідно з п. 2 ст. 5 якого актизаконодавства про податки і збори, що встановлюють нові податки і (або)збори, що підвищують податкові ставки, розміри зборів, які встановлюють абообтяжують відповідальність за порушення податкового законодавства,встановлюють нові обов'язки або іншим чином погіршують становищеучасників податкових правовідносин, зворотної сили не мають.
ВПостанові Конституційного Суду РФ від 08.10.2023 № 13-П В«У справі про перевіркуконституційності Закону Санкт-Петербурга від 14 липня 1995 року "Про ставкиземельного податку в Санкт-Петербурзі "В» зазначено, що конституційневимога про неприпустимість надання зворотної сили законам, що встановлюєнові податки або погіршують становище платників податків, поширюється нафедеральні закони, так і на закони суб'єктів РФ. У даній постановіКо...