Конспектпсихологічного тренінгу для дітей підліткового віку на тему В«ДРУЖБАВ»
Мета: формування поняття В«дружбаВ», вміння знаходитидрузів, формувати уявлення про якості необхідних в дружбі;
Завдання:
1. Розвиток навичок соціальної перцепції;
2. Розвиток впевненості в собі; почуття власноїгідності
3. Формування доброзичливих відносин в групі.
Хід заняття:
- Здрастуйте! Сьогодні наша зустріч буде присвяченатемі дружби між людьми.
Вправа № 1. В«Зустрічпоглядами В»
Мета: В«розігрівВ» учасників; розвиток навичоксоціальної перцепції.
- Давайте зараз встанемо на коло, опустивши головивниз. За моєю командою всі одночасно піднімають голови. Завдання - зустрітися зкимось поглядом. Та пара гравців, якої це вдалося, покидає коло.
- Отже, не всім. (Отже, молодці, всім вдалосянастільки відчути один одного, щоб виконати цю вправу).
Вправа № 2. В«Шукаюдруга В»
Мета: розігрів до дискусії про дружбу; формуванняпоняття про найбільш цінують людських достоїнствах, про значення дружби та про тихякостях які необхідно розвивати в собі, щоб бути гідним дружби.
- Будь-яка людина, мабуть, мріє про те, щоб матисправжнього друга. Комусь з вас напевно вже пощастило, і такий друг у васє. У когось - безліч знайомих і приятелів, але важко вибрати з нихлюдини, яку можна було б гордо назвати другом. А хтось, можливо, всилу сором'язливості або замкнутості відчуває себе самотнім і з гіркотоюзізнається собі, що друзів у нього немає. Але в будь-якому випадку справжній друг нікомуне завадить.
Зараз я стану редактором особливої вЂ‹вЂ‹газети безкоштовнихоголошень. Вона називається В«Шукаю другаВ». Кожен з вас помістить туди оголошенняпро пошук одного. У цьому оголошенні немає обмежень на кількість слів або розмірбукв. Приймається будь-яка форма. Ви можете викласти список вимог до кандидатав друзі, весь набір якостей, якими він повинен володіти, а можете намалюватийого портрет. Можете розповісти про себе. Одним словом, робіть оголошення таким,яким побажаєте. Але слід лише потурбуватися про те, щоб саме ваше оголошенняпривернуло увагу серед інших.
Візьміть аркуші паперу, ручки, олівці іприступайте до свого оголошенню. Час на підготовку - 7 хвилин.
Оголошення підписувати не потрібно.
- Час минув. Викладемо наші оголошення на стіл.Тепер кожен мовчки читає їх і на вподобаних 1-2 оголошеннях, якіпривернули вашу увагу, і ви готові зв'язатися з його подавцями, ставить галочкузбоку.
-Тепер подивіться, відгукнулися Чи на вашеоголошення. Порахуйте кількість галочок на ваших аркушах. Нехай кожен поколу назве одну цифру - кількість дісталися вам виборів.
- Тепер пропоную обговорити, чим характеризуєтьсяоголошення, що отримало найбільше число зацікавлених відповідей?
- Що завадило вам відгукнутися на інші оголошення?-Там де перераховано велика кількість вимог, що пред'являються до майбутньогоодному? Природно, адже не легко відповідати високому запитом. Не коженволодіє такими чудовими якостями як В«відданістьВ» і т.д. І потімнайголовніше: в таких оголошеннях шукають друга, який повинен щось давати, інічого не пропонують натомість. Подібне споживацьке ставлення до одного, відякого потрібно служити подавцю оголошення, навряд чи зустріне розуміння іспівчуття. Досвід показує, що набагато більший інтерес і симпатію викликаютьоголошення, в яких людина пропонує те, чим він сам володіє, в загальний котелдружби, тобто він готовий саме до дружнім взаєминам, що припускаєбажання та вміння не тільки брати, але й давати.
Вправа № 3 В«Розмова про дружбу і рефлексія власних якостей В»
- Що для вас означає дружба?
- Чи може бути так, що у людини, є кількаприятелів і жодного друга?
- Що треба робити, щоб знайти друга?
- Проаналізувавши оголошення, скажіть, чи є у васякості, необхідні в дружбі?
Вправа № 4. В«На вечірціВ»
Мета: формування вміння знаходити друзів.
- Уявіть собі, що ви перебуваєте на вечірці,на якій нікого не знаєте. Коли я скажу В«почалиВ», ви швидко знаходите собіпару і починаєте розмовляти один з одним на тему В«Що я зазвичай роблю навихідні В»(В« Що я робив минулого літа В»;В« Моє улюблене заняття В»;В« Що меніподобається і не подобається в школі В»). В останній раз ви самі придумуєте собітему розмови.
-А тепер давайте обговоримо наші враження.
Що ви відчували під час розмов?
Чи зробив ваш партнер небудь, що полегшило абоускладнило контакт?
Про що було легше говорити?
- Отже, ви побачили, як часом важко заговорити прочимось, особливо, якщо ви не знаєте співрозмовника. Тому якщо з вами захочехтось познайомиться і першим зав'яже розмову, ви повинні допомогти йому своїмувагою, умінням слухати, щирістю.
Вправа № 5 В«СтрумВ»
- Давайте в ув'язненні нашоготренінгу передаючи м'ячик, скажемо один одному побажання на день. Почну я: В«Бажаютобі хорошого дня В»..
Висновок до тренінгу:
- Сьогодні ми постаралися з'ясувати що ж такедружба, які якості найбільш цінні, і які з них необхідно розвивати всобі, щоб бути гідним дружби. До побачення!
Додатковівправи:
Вправа № 6 В«Попарам В»
- Зараз ви будете вільно переміщатися по кімнаті,коли я скажу В«стопВ», ви повинні якнайшвидше знайти собі пару (розбитися вгрупи по три особи). Хто не потрапив в групу - вибуває з гри. Подивимося,хто з нас найбільш швидкі й зібрані.
Вправа № 7 В«Я знаю,що тобі наснилося В»
Мета: розвиток соціальної перцепції.
(конспект гри див. у додатку до тренінгу)
Література:
1. Вачков Н.В. «³кна у світ тренінгуВ». - СПб. - 2004м.