Теми рефератів
> Авіація та космонавтика > Банківська справа > Безпека життєдіяльності > Біографії > Біологія > Біологія і хімія > Біржова справа > Ботаніка та сільське гос-во > Бухгалтерський облік і аудит > Військова кафедра > Географія
> Геодезія > Геологія > Держава та право > Журналістика > Видавнича справа та поліграфія > Іноземна мова > Інформатика > Інформатика, програмування > Історія > Історія техніки
> Комунікації і зв'язок > Краєзнавство та етнографія > Короткий зміст творів > Кулінарія > Культура та мистецтво > Культурологія > Зарубіжна література > Російська мова > Маркетинг > Математика > Медицина, здоров'я > Медичні науки > Міжнародні відносини > Менеджмент > Москвоведение > Музика > Податки, оподаткування > Наука і техніка > Решта реферати > Педагогіка > Політологія > Право > Право, юриспруденція > Промисловість, виробництво > Психологія > Педагогіка > Радіоелектроніка > Реклама > Релігія і міфологія > Сексологія > Соціологія > Будівництво > Митна система > Технологія > Транспорт > Фізика > Фізкультура і спорт > Філософія > Фінансові науки > Хімія > Екологія > Економіка > Економіко-математичне моделювання > Етика > Юриспруденція > Мовознавство > Мовознавство, філологія > Контакти
Українські реферати та твори » Психология » Психологічний тренінг саморегуляції

Реферат Психологічний тренінг саморегуляції


Психологічний тренінг саморегуляції

 


Заняття 1.Вводное

 

Самосвідомість педагога

Цілі: Знайомство учасників групи з очікуваною роботою, актуалізація досвіду в психологічних тренінгах, ознайомлення з проблемою професійної Я – концепції, розвиток позитивної Я – концепції.

Устаткування: стільці, самі аркуші паперу, ручки, магнітофон, камінці, черепашка, рефлексивна мішень, маркер.

 

1.1 Хід заняття. Вступна частина

Епіграфом до сьогоденної зустрічі я вибрала вірш «Вільний розмова»:

 

— Поговоримо?

 — Про що?

 — Про різному і втім.

Про те, що добре,

І коли невідь що.

Чогось знаєш ти.

А щось мені відомо.

Поговоримо?

— Поговоримо.

 Раптом буде цікаво знати.

 

Інформація

На минулому семінарі ми обговорювали проблему синдрому емоційного вигоряння: ознайомлювались із причинами її виникнення, симптомами прояви.

Як засвідчили результати діагностування педагогів, в багатьох із вас сформувалися, чи починають формуватися ознаки нервового напруження і виснаження.

Будь-який психологічний тренінг вміщує те що конкретизувати проблему, забезпечити учасників стратегіями, необхідні її вирішення , керуючись принципом: « Розкажи мені, і це забуду, покажи мені, і це запам'ятаю, дай мені діяти самому, і це зрозумію». Сподіваюся, наш тренінг озброїть вас необхідними знаннями на вирішення ваших проблем.

Праця у тренінгу відрізняється з інших форм, тож хочу познайомити вас правилами роботи у групі:

Щирість зі спілкуванням:

1) Щирість і відкритість: що більш відвертими будуть розповіді у тому, що вас хвилює і цікавить, що більш щирими будуть висловлювання ваших почуттів, тим паче ефективної буде ваша робота.

Серед опитаної годі лицемірити і брехати. Група – те місце, де ви можете розповісти у тому, що вас справді хвилює і цікавить, обговорювати такі проблеми, які досі участі у групі по будь-яким причин не обговорювали. Якщо ви хоч хто не готовий бути щирим в обговоренні якогось питання – краще промовчати.

2) Обов'язкове участь у роботі групи протягом усього часу.

Цей принцип вводять у зв'язку з, що ваші думки і почуття дуже значимі й інших члени групи. Ваша відсутність можуть призвести спричиняє порушення внутрішньогрупових відносин, до того що, що з інших нічого очікувати можливості почути вашу думку по обговорюваного питання.

3) Не винесення обговорюваних проблем межі групи.

Усі, що йдеться тут, має бути між нами. Це – одна з етичних підстав нашої роботи. Марно обговорювати чиїсь проблеми з людьми, які брали участі в тренінгу, ні з членами групи поза тренінгу. Краще це робити безпосередньо на занятті.

4) Право кожного члена групи сказати “стоп” – припинити обговорення його проблем.

Якщо ви хоч відчуваєте, що ще готові бути щирими в обговоренні питань, що стосуються особисто вас, чи розумієте, їм щось або інше вправу може завдати вам психічної травми, скористайтеся цим принципом.

5) Кожен учасник каже за себе, від імені.

Марно відійти від обговорення й допускати міркування типу: “все думають”, “більшість його відзначили”. Спробуйте будувати свої міркування приблизно таке: “гадаю…”, “відчуваю …”, “як на мене …”. Чільну увагу кожного людей має бути зосереджено у тому, що приміром із нами. Усі висловлювання мають будуватися з допомогою особистих займенників однини. Тут і тепер: говоримо лише у тому, що приміром із нами в момент. Які думки, почуття ви переживаєте в момент.

6) Не критикувати і визнавати право кожного на висловлювання свою думку. Нам досить критикують і оцінюють у житті. Давайте групи вчитися розуміти іншого, відчувати, що людина хотів сказати, який сенс вклав у висловлювання.

7) Спілкування між всіма учасниками на “ти”.

Привітання

Вправа « Вам послання»

Кожному учаснику потрібно передати яку – або вітальну фразу чи інший приємне повідомлення члену групи, що сидить у колі навпаки нього. Це він надсилає через учасника, сидячого ліворуч від нього. Той передає повідомлення далі за годинниковий стрілці. У відповідь учасник відправляє у відповідь повідомлення зворотним курсом, тобто проти годинниковий стрілки. Невдовзі на дію залучаються учасники, передаючи повідомлення іншим учасникам чи очікуючи, коли настане послання їм.

Коли останні відповіді сягнули адресата, провідний запитує, хто отримав послання, і групу відновити справедливість.

Після закінчення всі учасники хором кажуть СПАСИБІ.

 

1.2 Більшість

 

Інформація

Психологи вважають, що усвідомити, у яких проблема, івербализовать її — отже наполовину розв'язати. Нині мені попрошу вас прислухатися до своїх відчуттів і побачити, що у сьогодні для вас «>камушком в черевику», тим, які зазвичай і ми і не помітити, тим, що далі міг натерти болючу мозолю, якщо його вчасно не витягти.

Вправа « >Камушек в черевику»

Уявімо, що, відчувши дискомфорт, зрозуміли, що ногу щось тре. Спробуємо визначити, що і як що від цього позбутися. Щоб було легше сформулювати, пропоную продовжити фразу «Останнім часом у роботі мене засмучувало…»

Я закидати «камінці» в мушлю, а ви озвучувати, що вони означають особисто вам.

Є один маленькахитрость-мудрость — своїх помилок перетворювати на гідності. Як піщинка, потрапляє у мушлю, нехай ваш камінець перетвориться на перлину. Перлину вашого досвіду, якийсь новий прийом, вдалу знахідку.

Як то вона може впливати на ситуацію? Є 3 варіанта: — спробувати безпосередньо спричинити співрозмовника; — спробувати спричинити себе; — спробувати спричинити обставини (наприклад, змінити обстановку, прийняти необхідні заходи для безпеки). Що зробити легше?

Хочу розповісти притчу про молодій людині:

Жив-був один молодик, і дуже їй немає подобався сучасний світ, і вирішив докласти всіх зусиль можливе, щоб змінити. Закінчив школу з золотою медаллю, інститут міжнародних відносин. Став дипломатом в міру своїх сил намагався змінити світ. Років за 15 разом з гіркотою зауважив, що посутньо не змінився. Тоді вирішив звузити простір свого впливу, повернулося на своє рідне місто, ось саме тут він зможе реалізувати свої мрії: він побудує людям нові будинки.Улучшит матеріальне ситуацію і т.д. Працював, не покладаючи рук. Але знову пройшло років 10, і разом з жалем зауважив, що таке життя у місті, якою була, такий і залишилося, люди й не змінилися. Тоді вирішив впливати на членів своєї сім'ї, змінити їх. Але й через 5 років не побачив результатів своєї праці. Тоді вирішив змінитися сам, він переглянув свої думки. Своє ставлення до людей і із подивом зауважив, що змінилися люди, оточуючі його, змінився світ навколо.

Щоб успішно будувати стосунки із оточуючими, зовсім непогано спочатку налагодити стосунки із собою, позаяк у основі емоційного стану людини лежить система його поглядів на собі самому.

Люди із позитивною Я – концепцією вміють задоволення від життя жінок у будь-яких його виявах. Вони оптимістичні і спроможні втрачати надії, шукати вихід із найскладнішої ситуації.

Вправа «Скульптура»

Група ділиться на дві підгрупи. Одна повинна «виліпити» скульптуру людини з відчуттям власної гідності, інша — людини без відчуття власної гідності. Постать ліпиться вже з з учасників, якому всі учасники групи надають необхідну позу, створюють йому міміку. Кожна підгрупа вибирає екскурсовода, який описувати скульптуру, розповідати, що як вона висловлює. Екскурсанти (члени другий підгрупи) може погодитися або погодитися, внести своїх коректив.

>Рефлексия

— Що ви відчували у процесі «створення» скульптури?

— Що відчували самі «скульптури»?

Завдання: скласти список цінних якостей у собі, закінчивши пропозицію:

Я піклуюся… Я люблю…. Я допомагаю…. Я визнаю…. Я талановита…. я вмію добре робити… Я серджуся… Я ображаюся… Я впадаю в розпач, коли… Мені подобається… Я вдячна собі….

>Рефлексия: важко було дописувати пропозиції?

Позитивна професійна Я – концепція забезпечує успішність школи. Педагог, у якого такий концепцією, має реалістичне уявлення себе, добре знає свої сильні й слабкі боку, прагне максимально вживати свої гідності й долати недоліки. Але головне - він поважає себе, впевнений у собі.

Вправа « Продовж фразу»

Для усвідомлення власної особистісного й фахової ресурсу продовж фрази.

« Я пишаюся своєю низькооплачуваною роботою, коли…» і

« Не хочу хвалитися, але у своїй роботі…»

Вправа “Карусель”.

Учасники стають удвічі кола: внутрішній спиною до центра і зовнішній – обличчям до центра, створюючи пари. За сигналом ведучого кола зрушуютьсяпротивоходом, змінюючись в парах. У кожній парі учасник мушу сказати комплімент.

>Рефлексия: що відчули? Сподобався чи комплімент?

Це вправу вкотре підтверджує теорію “погладжувань” Еріка Берна. У 1945 року РенеШпиц, спостерігаючи дітей із "Будинку дитини, зауважив: попри хороший те що, вони відставали у фізичному і емоційному розвитку від дітей, яких виховували батьки чи близькі родичі.Шпиц дійшов висновку, що дітям-сиротам бракує любові й похвал. За підсумками цього інших, йому подібних досліджень Берн і розробив теорію “погладжувань”. Слово “погладжування” відбиває дитячу потреба у дотиках. Берн зауважив, що ставши дорослими, люди як і прагнуть доторкатися друг до друга, як підтверджуючи свою фізичну існування. Але відійшовши від дитинства, люди потрапляють у товариство, де фізичні контакти суворо обмежені, тож і мусять задовольнятися заміщенням цієї потреби іншими формами визнання, чи “>поглаживаниями”. Усмішка, короткий розмова чи комплімент – усе це знаки те, що вас помітили і це доставляє нам радість.

Декларація моєї самості. (По ВірджиніїСатир.)

Сядьте зручно, розслабтеся, побачте себе такий, яка Ви є. (Під музику зачитується декларація моєї самості.)

Я – це Я.

В усьому світі немає нікого з точністю такої ж, як Я. Є обізнані, у чомусь схожі прямо мені, але немає нікого з точністю такої ж, як Я. Мені належить усе, що є в мені: моє тіло, зокрема всі, що його робить; моє свідомість, зокрема всі мої думки і плани; мої очі, зокрема всі образи, які можуть бачити; мої почуття, хоч би вони були б – тривога, напруга, любов, роздратування, радість; мій рота і все слова, який може вимовляти; мій голос, гучний чи тихий; все свої кроки, звернені до інших людей чи себе. Мені належать все мої перемоги і економічні успіхи, все мої поразки, і помилки. Усе це належить мені. І тому Можу близько ознайомитися з собою. Можу полюбити себе й потоваришувати з собою. І Можу зробити, щоб усе у мене допомагало мені. Я дружу з собою і злочини люблю себе, Можу обережно та терпимо відкривати у собі джерела те, що бентежить мене, і перестає впізнавати дедалі більше різних речей про собі. Усі, що Я бачу й відчуваю, усе, що Маю на увазі І що Я роблю, що Гадаю і відчуваю в момент, - моє. І це у точності дозволяє мені дізнатися, де Я хто Я цей час. Коли Я вдивляюся на свій минуле, дивлюся те що, що Я бачив та відчував, що Я саме сповідував і що Я робив, як Я думав як і Я відчував, Я бачу, яке зовсім мене влаштовує. Можу відмовитися від того, що здається непідходящою, і зберегти те, що здається за потрібне, і щось нове у собі. Можу бачити, чути, відчувати, думати, має говорити і діяти. Я я маю всі, щоб бути близьким коїться з іншими людьми, щоб бути продуктивним, вносити зміст і лад у світ речей і навколо мене. Я належу собі й центральної тому Можу будувати себе. Я – це Я, і Я - це чудово

 

1.3 Заключна частина

 

Вправа «>Рефлексивнaя мішень»

На аркуші папери А4 малюється мішень, яка ділиться на виборах 4 сектора:

1 — оцінка змісту; 2 — оцінка форми, методів взаємодії; 3 — оцінка діяльності як головного; 4 — оцінка своєї діяльності.

Кожен учасник маркером «стріляє» в мішень в чотири рази – за одним у кожний сектор, роблячи мітку (точку, плюс тощо.). Мітка відповідає оцінці результатів що відбувся взаємодії.

Коли кожного учасника «вистрілив» в рефлексивну мішень, вона вивішується на загальний огляд і психолог організує її короткий аналіз.

Прощання:

Вправа «Дякую тобі»

Усі утворюють коло. Починає психолог. Він простягає правицю і каже що стоїть справа учаснику: «Спасибі, Галина, мені було приємно з тобою виконувати вправи». Той, чиє ім'я було названо, поводиться зі словами подяки до сусіди: «Спасибі, Катя, за надану підтримку», — і сусіда за руку, й дуже до завершення кола. На закінчення все голосно аплодують одне одному і кажуть: «>Спа-си-бо! Досвида-ния! Довстре-чи!»


Заняття 2. Моя життєва позиція

 

Цілі: формування установки на саморозвиток і самопізнання, розвиток адекватного ставлення до собі.

Устаткування: 4 ватману, фломастери, плакат « Піраміда Маслоу», ручки, папір, магнітофон, рефлексивна мішень, маркер.

 

2.1 Вступна частина

 

Привітання « Що ми схожі»

Вітаючи одне одного почергово, учасники підкреслюють свою спільність з сусідом.

Вправа «Поїзд»

Гра проводиться по колу. Спочатку треба розрахуватися на перший-другий. Перші номери — виляск у долоні, два притупування ногами. Другі номери — два бавовни, одинпритоп. Руху повторюються почергово: перший — другий — перший — другий тощо. із широкого кола: імітується стукіт коліс поїзда.

Під час гри темп постійноубистряется.

 

2.2 Більшість

 

Вправа «Дерево»

Учасники в швидкому темпі називають відомі їм породи дерев. Обговорюється, що спільного на відзнаку всіх дерев попри їх різноманітті (корінь, стовбур, крона). Кожен учасник продовжує фразу: «Якби був деревом, хотів би бути... (коренем, стволом, кроною)». Далі учасники розбиваються втричі групи відповідно до зробленою вибором, зображують листку папери дерево і обгрунтовують свій вибір (можна надати загальний відповідь від усієї групи, але є приватні думки, можна озвучити та його). Малюнки вкладаються у центр кола. Учасникам пропонується знайти метафоричний зміст цього вправи, у разі труднощі провідний допомагає учасникам: «дерево» можна як життєву позицію людини: хто в цій життя (від кореня харчується все дерево, стовбур тримає на всю тяжкість, крона дає можливість дереву дихати тощо.).

Вправа « Девіз»

Всі учасники почергово свідчать, яку напис вони написали на своєї футболці, якби була таку можливість. Ця напис повинна відбивати життєве кредо людини, його основний життєвий принцип, а колір відповідати його характеру.

Вправа « Автомобіль»

Сьогодні ми виконуватимемо спільний малюнок. Наше завдання намалювати автомобіль. Малювати ми з черги, кожен із вас може намалювати лише один яку –нибудь деталь автомобіля.

Обговорення: звертають уваги, хто вибрав, яку деталь, пропонуючи знайти метафоричний сенс вибору, зв'язавши з роллю кожного учасника у цьому колективі.

Вправа “Чарівний магазин”.

Сьогодні ми маємо можливості разом із групою поміркувати з того, що він хоче від свого життя, які її устремління, які йому значимі. Запишіть 5 найвагоміших вам цінностей. Я пропоную вам завітати у “Чарівний магазин” і купити у продавця, тобто. в мене, усе, що можна побажати: здоров'я, кар'єру, автомобіль, успіх, щастя, любов, і т.д., але як оплати я зажадаю, щоб заплатили при цьому тим, що цінуєте у житті, але готові з нею розлучитися. (Під час торгівлі учасник починає активно розмірковувати про справжніх мету і сенсах життя).

Зверніть, будь ласка, увагу, що з вас виявився найбільш значимим: цінність, що з матеріальним світом, духовним, професією чи сім'єю.

Інформування: Маслоу, одного з засновників гуманістичної психології, розглядав людській потребі в ієрархічної послідовності як піраміди.Фундаментальними потребами, відповідно до його теорії, є фізіологічні (їжа, вода, сон та інших.); потреба у безпеки, стабільності, порядку; потреба у любові, почутті приналежність до якийсь спільності людей (сім'я, дружба, колектив та інших.); потреба у повазі (самоствердження, визнання); потреба у самоактуалізації. Відразу після задоволення нижченаведених потреб актуалізується вища.

Аналіз: якою етапі перебуваєте ви? Яка мета вашому житті нині? З чим воно пов'язане? Чи потрібно ставити собі мети? Для чого? Що ви хочете досягти нинішнього року, п'ять років, десять?

Важливо вміти правильно визначати цілі: треба зазначити що, навіщо, навіщо й у який термін – це потрібно, обговорити і бажання попросити Всевишнього допомогти у реалізації цього мети

Вправа « Формула щастя»

Складіть із трьох слів формулу щастя.

Слова: мати, робити, бути. Яке слово у успішного, щасливої людини буде місці. Яке другою і третьому?

Обговорення

Вправа «>Главное-второстепенное».

Напишіть листку папери 5-8 справ, які вам нині найважливіші: першому місці найважливіше, тощо.

Нині ж закрийте очі й постарайтеся уявити себе у кінці життя, начебто вам зараз років 75-80. Ви не працюєте, займаєтеся своїми справами, домом, ви часто думки про свого життя, згадуючи самі сумні чи радісні події. Уявіть, що від цього часу, ви зараз дивіться на свій сьогодення та оцінюєте, що з вас головне І що другорядне. Наприклад, ви можете шкодувати, як багато часу сил віддавали якомусь заняттю, яке мало для вашому житті великого значення й лише здавалося вам дуже важливим.

Нині ж, відкрийте очі, візьміть новий аркуш паперу, і складіть список своїх занять із ступеня значимості їх задля вашому житті, від особи вас, хто дивиться зважується на власну життя з своїх витрачених.

Порівняйте два отриманих списку.

Чи змінилися ці списки? Як вони змінилися, хто не хоче висловитися?

 

2.3 Заключна частина

 

Вправа «Запальний повітряний кулю»

Закрийте очі, зробіть глибокий вдих поволі порахуйте від 10 до 1.

Поступово повністю розслабтеся.

Уявіть собі гігантський повітряний кулю на котре потопало в зелені луці.

>Рассмотрите цю картину якнайдетальніше.

Ви складаєте всі проблеми і тривоги до кошика кулі.

Коли кошик буде повна, уявіть, як мотузка кулі самаотвязивается і він повільно набирає висоту. Куля поступово видаляється, перетворюючись на маленьку і несучи весь вантаж ваших проблем.

Вправа «>Рефлексивнaя мішень»

Прощання

Вправа «Дякую тобі»


Заняття 3. Впевненість у собі

 

Цілі: розвиток у педагогів особистісних тенденцій, усвідомлення мотиваційних установок, навчання навичок впевненого поведінки. Сприяти пізнання своїх позитивних і негативних рис, заважаючих прийняттю себе, зняти емоційну напругу, відчуття тривожності, розвитку умінь самоаналізу та психологічного бар'єру у педагогів.

Устаткування: таблички, фломастери, магнітофон, листи, ручки, рефлексивна мішень, маркер.

 

3.1 Вступна частина

 

Вправа «>Звуковая гімнастика»

Процедура:Групповие дихальні вправи виконуються членами групи унісонно, енергійно і охоче.

Станьте і утворіть коло. Поставте ноги з відривом близько 90 відсотків див, перенесіть вагу на пальці ніг.Колени тримайте злегка зігнутими, дайте тілу розслабитися, а тазі – вільно провиснути. Покладіть руку собі на живіт і дивіться правді в очі учаснику, що стоїть навпаки вас. Зробіть глибокий вдих через рот, пропускаючи повітря з усього шляху до живота. Зробіть глибокий видих, даючи вирватися звуку.Поддерживайте звучання стільки, скільки зможете напруження. Повторіть 16 циклів глибокого дихання, вдихаючи і видихаючи повільно й глибоко. Не поспішайте, інакше відчуєте запаморочення. Не стримуйте ніякі звуки, які ви захочете спокійнішої вимовити, постійно дивіться один одному очі.Сознавайте будь-які перешкоди у процесі дихання.Отмечайте все виникаючі почуття під час повного подиху і зберігайте тіло м'яким і розслабленим.

Закінчивши вправу на спільне подих, струсніть її, звісивши руки в протилежні боки, згинаючи і випрямляючи коліна. Потім кілька разівподпригните дляенергетизации частин тіла.Пригайте повільно, ледь відриваючи ноги від статі.

>Припеваем такі звуки:

А — впливає благотворно все організм;

Є — впливає на щитовидною залозою;

І — впливає на мозок, очі, ніс, вуха;

Про — впливає на серце, легкі;

У — впливає на органи;

які працюють у області живота;

Я — впливає працювати всього організму;

М — впливає працювати всього організму;

X — допомагає очищенню організму;

>ХА — допомагає підвищити настрій.

Привітання: « Хороші новини»

Учасники групи вітають одне одного із широкого кола, описуючи яке – або подія, що з успіхом чи досягненням говорить.

 

3.2 Більшість

 

Гра «Теремок»

Події у грі розгортаються як і, як у казці «Теремок», лише учасники пропонують 5 своїх позитивних моментів, у тому, щоб їх пустили в теремок. У цьому група щоразу в що його якість схвалює учасника словами « О, який ти молодець!».

Потому, як і всі група потрапляє у теремок, всі стають до кола, беруться за руки, закривають очі й подумки діляться своїми якостями з рештою учасників.

Інформаційний блок

Як все цінуємо упевненість у собі і привабливий жадаємо її розраховувати на! Вона вважається хіба що одним із головних чеснот сучасного цивілізованого світу. Кого уявляємо за приклад впевненої у собі людини? Ну, якогось лідера політичну партію на кшталт Жириновського, нобелівської лауреатки чи Президента банку, виходить із «Мерседеса»... Але це така собі уявляєте. У психологів з цього приводу зовсім іншої думки. Вони твердо переконані, що у 100 відсотків впевнений у собі… щасливчик, який сидить на прядиву посеред галявинки, безтурботно гризе окраєць відчуває і себе за цьому повному порядку.

Насправді «не впевнений у собі» мовою психологів означає, що людина відчуває... сором. Але сором особливий. Сором за себе. Він внутрішньо відчуває, що сама собою, без всіх своїх досягнень він недостатньо годиться і їй потрібно піднятися до певного рівня, аби вони виглядали гідно у власних очах навколишніх лісів і мати право робити те, що хоче, не викликаючи осуду. Людина підозрює, що він «недотягує» до якихось критеріїв і норми — причому встановлених не їм. Успішна кар'єра, становище у суспільстві, рахунок у банку часто потрібні, як підтвердження, що «можу», «я відбувся», «2004 року одержав хорошу оцінку» - отже, одержала дозвіл Творця робити без підсвідомого відчуття сорому то, чого ніколи не зробив, якби я успішний і багатий. І це впевненому у собі людині не соромно за себе, навіть коли він нічого особливого робить... чи взагалі усе робить погано.

Пам'ятаєте анекдот про шкапі, яка запевняла гравця, що настане першої? Той повірив, зробив неї ставку — і програв. А шкапа у відповідь закиди лише розвела копитами: «Ну, нешмогла я, нешмогла!» Зауважте — ніхто з слухачів анекдоту шкапу не зневажає, не звинувачує. Навпаки, все потішаються над невдачливим гравцем! У шкапи усе гаразд… І що, що вона розрахувала свої можливості, недооцінила їх? Ну, не змогла. Наступного разу, дивися, і зможе... Нам нема охоти глузувати з цієї шкапою, вона абсолютно упевнена у собі.

Вдумайтеся лише у абсурдність ситуації, коли думка чужих покупців, безліч їхнє ставлення означають в людини більше, ніж його власна оцінка себе!Неуверенний у собі людина неспроможна оцінити себе високо і тому - залежить від чужого думки — явного чи уявного. Він може взяти себе таким, який вона є, і весь час прагне себе поліпшити. З допомогою кар'єри, грошей, пластичної операції... Згодом усе оточуючі люди і самого суспільства стають хіба що «осудливими батьками», думці що їх має відповідати, щоб відчувати себе що відбувся, хорошим. Але! Кожна розумна людина здатний заробити лише кількість грошей, то, можливо до відомого рівня гарними чоловіками та т.п. Якщо каструлька вміщує літр — нерозумно намагатися влити у неї 3 літра і соромитися, що стільки не вміщається. Сором і непевність виникають, коли кришка в цій каструльки починає завзято «бурмотіти»: ну чого можеш роздутися до величини бака для білизни? Чому бурмоче кришка, і що вона взагалі таке?

Наша потрійна особистість

Психологи вважають, що наш особистість складається із трьох складових:

1. >Бессознательная частина: інстинктивна, «внутрішній дитина», джерело бажань, Ід (Воно).

Основні інстинкти — відчувати задоволення і, найголовніше, бути, у безпеки. Кожен людини уявлення про безпеку, задоволеннях і можливі шляхи її досягнення різні: «сховатися» за напускним байдужістю, змовчати у відповідь явне хамство, заплакати чи напитися, зрештою! Задоволення у тому чи іншого формі цього головного інстинкту і призводить до виникнення відчуття сорому, оскільки інстинкт і громадська мораль — дві це речі несумісні (не обсмикнути хама — боягузливість; плакати на людях — непристойно; пияцтво — порок...).

2. Свідома частина: мислительна, «внутрішній дорослий», Его (Я).

Его — хитре. Це може підказати людині, як розумно задовольняти свої інстинкти, не беручи конфлікт за оточуючими, тобто адаптуватися у житті.

3.Сверхсознательная частина — «надбудова» з особистості (мораль, узвичаєні правила, сформовані під впливом батьків, і потім й суспільства): Суперего (>Сверх-я), «внутрішній батько».

Суперего наглядає нас, засуджує чи схвалює наші інстинктивні прагнення порухи.

У впевненої у собі людини все частини перебувають у рівновазі: «внутрішній дорослий» знаходить такі шляху задоволення бажань «внутрішнього дитини», ніж обурився «внутрішній батько». У невпевнених у собі людей Его — «внутрішній дорослий» — слабке. Зате Суперего, навпаки, надмірно розвинене і становить переважної і дуже критичного «внутрішнього батька», якого «внутрішній дитина» неспроможний захиститися і постійно відчуває сором.

Є також цілком очевидні й прості для спостереження характеристики поведінки, що відрізняють упевнених у собі людей.

Упевнені у собі люди кажуть голосно, але з кричать, часто дивляться правді в очі співрозмовнику, але з «свердлять» його очима, завжди витримують певної дистанції спілкування, не наближаючись до співрозмовника впритул. Вони вміють тримати паузу у розмові, рідко перебивають партнерів, здатні зрозуміло і чітко висловлювати свої міркування. Упевнені у собі люди кажуть відкрито про своє почуттях, бажаннях і претензії, супроводжуючи їх коротким і чітким обгрунтуванням, часто використовують займенник «Я», не бояться висловлювання особистого думки. Від упевнених у собі людей рідко можна почути образи, закиди, обвинувачення. Усі претензії до оточуючих вони висловлюють від власного особи. Не скажеш, що це здібності формуються самі собою, чи що людина вже народжується впевненим у собі. Як і соціально-психологічні якості особистості, упевненість у собі формується під час соціалізації, ті є в взаємодії з соціальним оточенням.

Вправа» Паризька виставка:

( в групах по 4-5 людина)

Кожна команда – це фірми, що виробляють цінні людські якості .>Командам дається час обговорити , які риси виробляє їх фірма. Треба лише висловити кожного учасника, що в ньому цінуєте. Після цього ви вирішуєте, який із його цінних рис можна уявити на Паризької виставці. Потім кожна команда пише на табличках назва цінних якостей, з кожної табличці одна риса. Кожна команда розповідає, які риси вона становить у своїй павільйоні ( за одним якості в кожного учасника)

На закінчення проводиться обговорення результатів виставки..

Вправа «Я тобі впевнений»:

>Объединитесь парами. Сядьте друг проти друга. Посидьте кілька днів, мовчки, просто дивлячись у вічі. Це важко, ні звично, але адже знайомі.

Тепер щодо черги висловлюйтеся, щоразу починаючи фразу такими словами: «Переконана, що...» Наприклад: «Переконана, що допоможеш мені, коли мені буде потрібно», «Переконана, що будь-коли скажеш мене погано». Вкотре підкреслю, що ви кажете за однією фразі, передаючи слово одна одній.

>Рефлексия

— Що відчуваєте зараз?

— Змінювалися чи ваші почуття протягом вправи?

— Який із етапів вправи видався вам найскладнішим?

Вправа « Я найкращий»:

Учасники утворюють два кола: внутрішній і зовнішній. Розходяться на відстань. Рухаючись назустріч одна одній, учасники обох кіл, та вдивляючись у обличчя зустрічному, ударяють себе кулаком в груди, стверджуючи « Я – найкраща, я – найкрасивіша тощо.»

Вправа «Я пишаюся собою»:

Я пишаюся собою

Я гідна найкращого

Можу говорити немає

Іноді життя кидає мене

І змушує зігнутися

От і шукаю і знаходжу у собі

Щоб стати сильніше

І дарувати своє кохання собі і вони оточуючим

Техніка « Ресурсний коло»

Уявіть собі намальований коло.

Згадайте ситуацію, що була вам приємною, успішної, де мали в розквіті, хвилі успіху, де проявилися усі ваші здібності. Подумки зважте на коло. Стоячи у колі, постарайтеся посилити ці приємні відчуття, намагаючись докладно згадати, що в цієї ситуації бачили, чули, відчували, відчували. На піку відчуттів стисніть правий кулак. Подумки вийдете з цього кола, розтисніть кулак, перенесіться в сьогодні. Згадайте свою проблему. Увійдіть подумки до кола, намагаючись уявити свою проблему і водночас стиснувши кулак, згадайте своїх відчуттів, як ви відчували успіх, що ви бачили, чули, відчували. Подумки вийдіть з цього кола, перенесіться в сьогодні.

Вправа «Подорож»

Психолог пропонує учасникам зайняти зручну ситуацію і включає запис спокійній музики.

Закрийте очі... Уявіть, що ви вирушили у подорож. Ви об'їздили безліч країн, ознайомилися з різними людьми.

І от ви їдете через полі. Навколо літають метелики, бабки.Жужжат бджоли — вони збирають мед. Співають птахи — вони радіють, що ви їдете через полі. Пахне та городніми свіжої травою. На пагорбі ви бачите прекрасний палац. Щось підказує вам, що дуже важливо поїхати саме туди. І прямуєте дорогою, що призводить до палацу.

Коли ж ви входите до палацу, топоражаетесь його красою. Усе зручно й гарно, начебто хтось будував цей палац спеціально вам. І розумієте, що саме знайдете щось дуже важливе собі. Ви йдете по палацу легкої і бути впевненою ходою.

Уявіть, що ви маєте ним і знаходите собі те, що собі хочете...

Усе, що ви побачили собі у тому прекрасному палаці, залишається із Вами, і це візьмете це з собою, коли будете повертатися. Нині ж зробіть глибокий вдих... і видих. Візьміть з всі те добре, що було вами. І потихеньку відкриваючи очі, повертайтеся до нас.

>Рефлексия

— Які почуття відчуваєте після подорожі?

 

3.3 Заключна частина

 

Вправа « Оплески»

Учасникам пропонується стати до кола. Одне з бажаючий відбуває о центр кола, інші ж йому бурхливо аплодують. Вони продовжують це робити стільки ж, скільки він цього захоче. Він дякує групу й повертається на коло. Після цього виходить наступний учасник.

Вправа «Гармошка»

Кожній людині цікаво знати, що неї інші люди. Передаючи із широкого кола аркуш із ім'ям учасника, потрібно написати свої враження, які риси характеру у ньому цінуєте. Підписуватися зайве і бачити відповіді інших ви не будете, адже кожен хто після свою відповідь зігне листок гармошкою і передасть наступному.

>Рефлексия:

Нехай краще кожен почергово скаже кілька слів про своє почуттях у тому, що написали йому.

Вправа «>Рефлексивнaя мішень»

Прощання.

Вправа «Дякую тобі»


Заняття 4. Фундаментальна обізнаність із «внутрішнім дитиною»

 

Цілі: відпрацювання навичок ведення позитивного внутрішнього діалог із собою, оволодінняпсихотехническими прийомами, спрямованими на усвідомлення позитивного образу « я».

Устаткування: папір, ручки, магнітофон, картки щодо безсумнівної користі, укладенимиМаделин Берклі – Ален, рефлексивна мішень.

 

4.1 Вступна частина

 

Привітання « Краще якість»

Всі учасники групи, вільно пересуваючись у кімнаті, повинні підходити друг до друга і обмінюватися компліментами, т. е. підкреслювати кращу якість партнера, яку ви у ньому бачите й цінуєте найбільше. Не треба поспішати, бажано, щоб кожного учасника звернувся всім членам групи.

Вправа « Масаж»

У колі, рухаючись друг за іншому, робити масаж плечових м'язів попереду що йде, лупцювання по спині.

 

4.2 Більшість

 

Вправа « Я піклуюся..»

Написати список тих, кого кожен із вас повинен піклуватися.

Сидячи спокійно уявіть, що на центрі вашого істоти є маленька частка, що дуже спокійна і щаслива, не торкнута страхіттями й турботами про майбутнє. Можна уявити його вигляді язичка полум'я.Потаенного озера. Нині ж уявіть, що це самі. Ця частинка завжди у вас, тільки потрібно навчитись пам'ятати звідси.

Обговорення.

Що за частка? ( Це наша дитина, стан дитини ).

Подивіться список тих, кого ви мають дбати. Якщо можна прочитайте список іншим. А у цьому ви самі? Якщо ні, чому? Не в змозі зробити щасливими інших, якщо щасливі самі.

Метафора « Почуття дитинства» з оповідання Еге. ЛеШан « Коли є ваша дитина зводить вас розуму «

Я йшла через центральний парк. Було тепла і сонячно,Стояло бабине літо, - та фарби осені щойно почали в'янути. Я почувалася чудово. Це була особлива стан тріумфування, яке наставало в мене раз у раз, коли старих проблем було вирішено, і це відчувала приплив енергії і творчих сил…

Несвідомо я спрямовувалася у те місце у парку, де грала дитиною… Тоді мені було років дев'ять – десять. Я стояла і дивилася на скелі. Не змінилося. Не було більше 62 літньої жінкою – що відбулася, впевненою у собі. Щасливої. Я була десятирічної дівчинкою, що найчастіше відчувала почуття смертельного жаху: була впевнена, що не навчуся ділити в стовпчик; я завалювала все контрольні по граматиці; я вважала себе потворної, товстої та незграбною; я думала, що мене також останнє виберуть до участі в естафеті, була сором'язливої, маленькій дівчинкою, котра вважала, що іншим вона подобається; мене глибоко поранила кожна невдача, я страшно боялася, що мене також будуть дражнити. Насправді, школа, у якому я ходила, вважалася непоганий, і маю якесь були дуже гарні батьки. Зі мною було серйозного, ще, що була дитиною.

Я майже бачила маленьку дівчинку, що сидить на скелях. Мені так хотілося обійняти її, крикнути: « Ось мені! Подивися прямо мені. Зі мною усе гаразд!» Несподівано я заплакала про ту дівчинці, яка могла уявити себе дорослої жінкою, якої то потрібно було знати, що вона стане дорослої, вона буде обдарованої і улюбленою, нею захоплюватимуться, її поважатимуть, вона упевнена у собі…

Якби мене було чудесна можливість повернутися, мить до того що дитині, яким була, що я тоді сказала? Гадаю таке: « Я провісниця, і це сказати, що бачу твоє майбутнє. Ти що, що тупа до шкільних предметів, але, коли ти виростеш і почнеш вивчати те, що тобі справді цікаво, ти будеш дуже, дуже розумної. Не цікавитиме, можеш чи ти згадати таблицю множення. Чудове уяву, яким ти володієш, - зробить тебе якось процвітаючим письменником, а твоя сором'язливість і м'якість дадуть тобі велику можливість розуміти іншим людям і любити їх – і вони дадуть відповідь тобі любов'ю… Ти знатимеш, що кожна людина раз у раз чого – то боїться, і вони справді зможеш допомогти іншим справитися з страхом. На той час, коли ти виповниться 62 року, ти знатимеш, що зсчастливейших у світі людей, тому що в тебе чудова сім'я, добрими друзями й улюблена робота. А найголовніше, я бачу жінку, яка настільки рада, що вона – Еда!»

Вправа « Внутрішній дитина»

Зазвичай, уфрустрирующей ситуації включається наш «внутрішній дитина», і ми починаємо діяти виходячи з тогоего-состояния. Але як зазвичай діють діти у кризовій ситуації, яку вона не подобається?Топают ногами, кричать, обзиваються, ображаються і плачуть, намагаються сховатися чи втекти. А ми? Щоправда, схоже? І це природно. Самеего-состояние відпо-відає почування. І коли погано нам, погано й нашому «внутрішньому дитині». Зараз, будь ласка, уявіть себе маленькою дитиною 4–5 років. Уважно розгляньте, у що ви одягнені, які в вас волосся, яке обличчя. Тепер підійдіть до цього дитині, почастуєте його чимось, приголубте, візьміть на руками і скажіть: «Я тебе дуже люблю (ласкаве ім'я) і завжди берегтиму і захищати». Подивіться, що тепер виглядає є ваша дитина, притисніть його себе.Уменьшите дитини до розмірів горошини і покладіть до свого серця.

Вправа «Інколи я балую себе»

Уся інформація, яку ви писати, носить суворо конфіденційний характер. Тому бажана бути більш щирими, не зазирати в листи людей не запитувати їх у тому, що вони написали. Якщо хтось – то захоче прочитати записи, він це зробити.

Згадаймо й складіть список тих справ, що ви виконуєте із єдиною метою доставити собі задоволення, подбати про своє душевному здоров'я та трохи побалувати себе.

Коли списки готові, учасники мусимо зазначити, як часто роблять те, що зазначено листку. Після цього дають можливість учасникам висловити свою думку з іронічних нарікань, наскільки важливе іноді зробити що –нибудь приємне собі.

Далі група розбивається на трійки, отримують картки щодо безсумнівної користі, укладенимиМаделин Берклі – Ален, і пропонується ознайомитися з ними відзначити у яких ті пункти, які прийнятні них, проте вони виконують рідко або виконували раніше й доповнити цей перелік однієї - двома оригінальними позиціями.

Ці оригінальні способи побалувати себе учасники записують настикерах, закріплюють великий , заздалегідь заготовлений лист ватману.

Обговорення: Учасники висловлюватимуться на вільної формі у тому, які способи побалувати себе ним найбільше сподобалися і які вони б спробувати у майбутньому.

«Дев'ять рад М. Берклі – Ален»

1.Увеличьте на півгодини свій обідню перерву.

2. Зробіть собі невеликий презент.

3. Дозвольте собі побути певний час у самотині.

4. Знайдіть період із задоволенням зайнятися своєю улюбленою справою.

5. Дозвольте собі півдня провести за « байдикуванням».

6. Займіться тим, чому ви які вже хотіли зайнятися, але що бракувало часу.

7. У вихідний дозвольте собі довше поспати.

8.Похвастайтесь перед іншому чи родичами своїми досягненнями.

 9.Потратьте певну суму грошей із свої заощадження, і купіть собі яку -нибудь дрібничку.

Вправа «Чарівна чашка»

Сядьте зручно, покладіть вільно руки навколішки, закрийте очі, дихайте спокійно, рівно і "глибоко. Розслабтеся. Уявіть собі білий екран, зосередьтеся у ньому. Уявіть, що бачите у ньому свою улюблену чашку.Раскрасьте її оскільки вам хочеться. Вкотре уважно подивіться на чашку, розгляньте її.Наполните до країв вашою улюбленою напоєм. Уявіть і постарайтеся подумки намалювати поруч із вашим чашкою іншу, чужу. Вона порожня.Отлейте зі свого чашки на порожню. Поруч ще порожня чашка, ще та ще...Отливайте зі свого чашки у порожні і шкодуйте. Нині ж подивіться знову у свою чашку. Про! Вона знову сповнена вщерть! Що буде з ній сталося? Чому така сталося?..

Ваша чашка особлива — чарівна. Ми можемо відливати з її, а вона завжди буде повна. Ця чашка — твоя! Вона наповнена твоєї добротою та впевненістю! Відкрийте очі. Спокійно й впевнено скажіть: «Оце! Я маю така чашка!»

>Рефлексия

— Що відчуваєте після виконання вправи?

Техніка НЛП « Ваш дитина»

Подумки знайти приємне місце поза приміщенням.

Уявити, що з ваших ніг розтяглася лінія вашому житті. Знайти дільницю у минулому, де мали дитиною, здоровим, щасливим, повним зусиль і надій.

Подумайте, ніж мав той дитина, якості. Яких вам бракує.

>Перешагните подумки через лінію життя жінок у дільницю і обійміть своїх дітей.

Чим сильніший ви обійміть дитини, тим більше відчуваєте, як вливається в вас енергія, бадьорість тощо, тим більше стискається правий кулак.

Поверніться до місця, де ви сиділи, перевірте, чи вам властивості, якими обдарував вас є ваша дитина.

Перевірте, комфортно ви почуваєтеся з цими рисами у майбутньому.

Якщо ні негативною реакції, поверніться на той ділянку дитинства, де ви зустрілися зі своїм малюком, обійміть ще й раз, подякуймо, розкажіть, яким він у майбутньому.

Поверніться на цей.

Вправа « Лист себе коханому»

І ми дуже різні. Та чи можна сказати, що образ “Я” буває “хорошим” чи “правильним”? Ні, немає правильного внутрішньої злагоди. Та буває гармонійне і гармонійне стан нашого внутрішньої злагоди. Досягти гармонії із собою допомагає емоційно який приймає образ “Я”.

Тепер зберіть докупи всі, про що ми сьогодні казали й напишіть лист, звернення перед самим собою коханому.

Це заключне вправу, листи можна зачитувати, але з дозволу авторів. Якщо група не налаштована, читати листи наполягати годі.

Вправа «>Рефлексивнaя мішень»

Прощання.

Вправа «Дякую тобі»


Заняття 5. Заключне

 

Цілі: підбиття підсумків занять групи.Рефлексия власних досягнень, побудова перспективи розвитку. Надання психологічної підтримки одна одній. Завершення роботи групи.

Устаткування: папір, фломастери, ручки, магнітофон.

 

5.1 Вступна частина

 

Привітання « Спасибі тобі…»

Учасники почергово вітають одне одного, і дякують який – то вчинок чи якість, гідність або що – ще.

Вправа « Як чхає слон»

Ведучий задає учасникам питання: « Чи чули ви, як чхає слон. Напевно більшість дадуть негативна відповідь. Тоді провідний пропонує об'єднатися учасникам у трьох групи. Одна група з команді повинна крикнути слово « ящики», інша « хрящики», третя « потягли». За командою ведучого все вигукують потрібне слово, виходить звукчихания слона.

>Разминка» Прощальний подарунок»

Кожен учасник почергово повідомляє, що він хотів подарувати сусідові зліва прощання і чому. Сусід повинен подякувати і пропозицією висловити свої почуття: радий він подарунку чи ні.

 

5.2 Більшість:

 

Вправа « Малюємо побажання»

Усім учасникам пропонується папір для малювання, фломастери. Кожен учасник підписує свій листок і передає сусідові зліва. Тепер кожен має намалювати чи підписати своє побажання хазяїну листка. Так кожен лист обходить всіх учасників групи й у залишає у ньому свою запис ( можна підписуватися від когось побажання). Бажаючі можуть висловитися з приводу побажань і вони залишають їх у пам'ять.

Вправа « Хвости»

Кожному учаснику групи пропонується взяти папір, ручку і поділити лист на дві колонки: ліву – « що недодав», праву - « про що не попросив». Учасникам дається 10 хвилин те що, щоб дописати у колонках свої «хвости». Кожному учаснику пропонується вибрати, який –нибудь один «хвіст», і позбутися цієї зброї просто сьогодні.

Вправа « Валіза»

Кожному учаснику почергово всі учасники групи прощання збирають «валізу побажань» Кожен висловлюється й обов'язково висловлює своє захоплення позитивними сторонами особи і формулює свої побажання.

Метафора « Метелик»

У першому селищі жив мудрець. Люди доходили нього по пораду. І нарешті виник селищі злий заздрісник. Він вирішив довести, що мудрець насправді непогані розумний. Заздрісник вирішив: «Поймаю метелика ізажну її між долонями.Попрошу мудреця вгадати жива вона чи мертва. Якщо мудрець скаже. Що метелик жива, я легко придавлю її, і буде неправий. Якщо скаже, що мертва, відпущу метелика, і він зганьблено».

Заздрісник зібрав натовп і вони разом рушили до дому мудреця.Мудрец вийшов до них на ганок.

« Скажи,- крикнув заздрісник, що у моїх руках: жива метелик чи мертва?»

>Мудрец помовчав і Чорний відповів: « Усе твоїх руках».

Вправа « Соняшник»

Всі учасники стають широким колом, потім сідають і закривають очі. Усім пропонують пригадати, як вони прийшли першу заняття. Тренер : « Тепер відкрийте очі й повільно підніміться… Відчуйте, що ви поступово перетворилися на єдину групу і вони ближче одна одній. Покладіть руки на плечі сусідам… Уявіть собі, що ви все – це квітка соняшнику, який повільно погойдується під подувом вітру. Закрийте очі й повільнокачнитесь спочатку вліво, та був вправо…( 30 секунд)

Продовжуючи рухатися у ритмі соняшнику, відкрийте очі й подивіться інших члени групи.Встретьтесь очима з кожним.

Тепер поступово зупиніться, знову закрийте очі й зніміть руки з плечейсоседей…Осознайте, що соняшник вже дозріли кожен із вас перетвориться на самостійне соняшникова насіння…Отойдите разом кроків тому поволі розгорніться назовні .Відчуйте, що вітер забирає вас зараз вдалину від соняшнику, що знову один, але несете у собі у своїй енергію зародка…

Спробуйте відчути цю енергію у своїй тілі… Скажіть самої себе: « Я наповнений життєвої силою і маю якесь є енергія на шляху зростання та розвитку…

 

5.3 Заключна частина

 

Вправа « Запальний стілець»

У центрі кола ставиться стілець, що й називатиметься « гарячим» .Усім учасникам почергово пропонується сісти на стілець. Він може говорити усе, що захоче, але у відповідність до трьома умовами:

Учасник може казати лише те, що має відношення до роботі цієї групи.

Учасник неспроможна не говорити.

Що б не говорив учасник, інші можуть зараз лише слухати. Це думки однієї з учасників групи, яких треба вжити такими, які що є. Кожен будемо мати можливість висловитися , коли дійде чергу.

Прощання.



Друкувати реферат
Замовити реферат
Поиск
Товары
загрузка...